Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Dyrektorzy dwóch szkół trafili przed komisję skarg

20.05.2019 07:00 | 3 komentarze | ma.w

Kierowane przez Annę Ronin (na zdj.) gremium kontrolne rady miasta bada sprawy szefów SP 4 i SP 18. Na Ewę Miecznikowską z czwórki poskarżyli się podwładni, a na Mariusza Kaletę z osiemnastki – rodzic.

Dyrektorzy dwóch szkół trafili przed komisję skarg
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skarga na dyrektorkę składa się z dwóch części. „Złożono” ją z dwóch zarzutów pod adresem Ewy Miecznikowskiej. Jak dowiedzieliśmy się od przewodniczącej Ronin (urząd nie podaje szczegółów żadnych skarg, zasłaniając się orzeczeniem NSA – przyp. red.), pierwszy dotyczy spraw proceduralnych, a drugi wiąże się z kwestiami zarządzania i relacjami z kadrą nauczycielską (tu skarżących było 9 osób). Komisja jeszcze bada te sprawy, ale już wiadomo, że w części podzieliła pogląd skarżących. Tematem, niezależnie od raciborskiej komisji skarg, zajmuje się również kuratorium oświaty. Dla pani dyrektor to gorący okres, bo aktualnie waży się kwestia tego, kto będzie kierował SP 4 w kolejnych latach*.

Skarga na Mariusza Kaletę pochodzi od rodzica niezadowolonego ze sposobu w jaki dyrektor miał go potraktować w pierwszym dniu strajku nauczycieli. Rodzic uznał, że dyrektor zachował się w sposób niewłaściwy, a szkoła nie była w stanie zapewnić dziecku opieki. Sprawa była głośna, Nowiny już o tym pisały. W szkole interweniował naczelnik miejskiej edukacji Krzysztof Żychski. Kaleta tłumaczył, że doszło do nieporozumienia, a placówka przez cały czas strajkowania zapewniała opiekę nad uczniami, a on nikogo nie odesłał. Wydawało się, że spór ucichł, ale sprawie nadano jednak tryb skargowy i dlatego zajęła się nią komisja Anny Ronin. Przed majową sesją będzie znane jej stanowisko wobec problemu.

Szefowa komisji powiedziała nam, że do rady miasta wpłynie wniosek o zmiany w Statucie Miasta w celu wzmocnienia roli nowej komisji. Modyfikacje mają być wzorowane na rozwiązaniach z Rybnika. Zalecenia tego gremium mają być wprost wiążące dla prezydentów i urzędu.

(ma.w)


Do konkursu na dyrektora szkoły zgłosiła się Ewa Miecznikowska oraz Marcin Handziuk. E. Miecznikowska nie spełniła wymogów formalnych, natomiast M. Handziuk nie uzyskał akceptacji komisji konkursowej. Konkurs nie został rozstrzygnięty.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Krzysztof Żychski

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz