Czwartek, 18 lipca 2019

imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana

RSS

Deptak w centrum z fontannami? Taka jest wizja

17.04.2019 19:00 | 7 komentarzy | mak

Ulica Kubsza w Wodzisławiu – jeden z głównych ciągów komunikacyjnych w centrum miasta. Do ideału mu daleko. I na razie tak pozostanie. Przynajmniej do czasu zakończenia remontu Pałacu Dietrichsteinów. A co potem? Jest pomysł na ożywienie tego miejsca.

Deptak w centrum z fontannami? Taka jest wizja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ulice Kubsza i Głowackiego w Wodzisławiu. Ta pierwsza ciągnie się od rynku, najpierw tworząc deptak. Odnogą ulicy Kubsza jest ul. Głowackiego – również ważny ciąg komunikacyjny w centrum miasta, przy którym znajduje się m.in. Urząd Skarbowy. Niestety obydwie te trasy nie wyglądają najlepiej. Nierówna, zapadająca się nawierzchnia to tylko jeden z problemów. Wiele osób zadaje sobie pytanie „kiedy miasto przeprowadzi remont”. Już wiadomo, że nastąpi to nieprędko. Wprawdzie dokumentacja potrzebna do przeprowadzenia inwestycji jest przygotowana, ale wymaga uaktualnienia. To jednak nie główny powód. Podstawowy jest taki, że Kubsza i Głowackiego to jedyne drogi, którymi może się odbywać transport ciężkich materiałów potrzebnych do trwającego remontu Pałacu Dietrichsteinów.

– Z tego powodu wyremontowanie tych ulic już dziś oznaczałoby marnotrawienie publicznych pieniędzy, bo wyremontowane drogi zostałyby rozjechane przez ciężki sprzęt. Dlatego wstrzymujemy się z inwestycją na Kubsza i Głowackiego. Będziemy chcieli ją zrealizować po 30 czerwca 2020 roku, czyli po zakończeniu remontu pałacu – informuje prezydent Mieczysław Kieca.

Istniejąca dokumentacja związana z remontem ul. Kubsza ma zostać poprawiona. Obecnie zakłada ona, że deptak zostanie wykonany z kostki brukowej. Prezydent nie jest przychylny takiemu rozwiązaniu. Zamierza ustalić z konserwatorem zabytków możliwość wprowadzenia zmiany – chce, by pojawiła się tzw. szpilkostrada, czyli bardziej bezpieczny i wygodny trakt. – Nie ukrywam też, że zleciłem przeprowadzenie analizy, czy w środkowej części deptaku moglibyśmy wprowadzić elementy tryskających fontann – przedstawia swoją wizję Mieczysław Kieca. Zdaniem prezydenta fontanny uatrakcyjnią deptak. Dopiero po szacunkowej wycenie zostanie podjęta decyzja czy fontanny zostaną wprowadzone do dokumentacji, czy też nie.

(mak)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.