środa, 23 września 2020

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Teren przy szybie Leon III do wzięcia. Przejmie go miasto?

16.04.2019 13:00 | 2 komentarze | mak

Spółka Restrukturyzacji Kopalń prowadzi rozmowy z władzami Rydułtów na temat przejęcia 7 hektarów terenu, który jeszcze niedawno należał do rydułtowskiej kopalni.

Teren przy szybie Leon III do wzięcia. Przejmie go miasto?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wizja w terenie

Włodarze Rydułtów wzięli udział w wizji lokalnej, podczas której mogli zobaczyć nie tylko oferowany do przejęcia teren, ale także obiekty, które się na nim znajdują. - Kilka obiektów jest w dobrym stanie, m.in. budynek biurowy czy hala. Uważam, że jako miasto moglibyśmy je wykorzystać. Przykład? Istniejącą halę wykorzystać na potrzeby naszego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Pomysł jest taki, by przejmując wspomniany teren znaleźć dla niego takie funkcje, by nie generowały one dla miasta dodatkowych obciążeń, a wręcz przynosiły korzyść - wyjaśnia burmistrz Marcin Połomski.

Burmistrz Rydułtów podkreśla, że jeszcze żadna decyzja nie zapadła, bo konieczna jest gruntowna analiza. Za podjęciem decyzji o przejęciu na pewno przemawia lokalizacja terenu. Włodarze Rydułtów mają świadomość, że warto sprawować pieczę nad tak dużym obszarem w centrum. Tym bardziej, że pojawiają się sygnały o zainteresowaniu przez przedsiębiorców dzierżawą gruntu pod składowanie węgla. - A składy węgla w centrum miasta to nie jest dobre rozwiązanie - mówi wprost burmistrz.

Wyburzenia

Na oferowanych 7 hektarach terenu znajduje się 45 obiektów przeznaczonych do likwidacji. - Część obiektów infrastruktury, jak drogi, place, kanalizacja czy ogrodzenia, nie będzie likwidowana - podkreśla rzecznik prasowy SRK. Otwarta jest też kwestia likwidacji pozostałych obiektów. - To nie SRK, lecz gmina musi zadeklarować, co i w jakim zakresie chciałaby przejąć. Dopiero na tej podstawie można prowadzić konkretne rozmowy o szczegółach - dodaje rzecznik.

SRK ma plan na wypadek, gdyby Rydułtowy nie były zainteresowane przejęciem terenu. - Przygotowany program przewiduje likwidację całkowitą, tj. wyburzenia i przygotowanie terenu w taki sposób, by mogli tam wejść przyszli inwestorzy. Jeżeli będą zainteresowani kupnem jakichś istniejących obiektów, plan wyburzeń może być modyfikowany. Przewidziany termin zakończenia likwidacji to 31 grudnia 2022 - wyjaśnia rzecznik Wojciech Jaros. - Generalnie tereny z obiektami lub bez nich zostają wystawione na sprzedaż - mówi o ogólnych zasadach zbywania majątku w SRK.

Władze Rydułtów są zainteresowane dalszymi rozmowami z SRK. Zostało przygotowane pismo intencyjne w tej sprawie.