środa, 19 czerwca 2019

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Sołtysi wybrani. Pięciu nowych

23.03.2019 07:00 | 3 komentarze | art

Dobiegł końca cykl zebrań wiejskich w największej gminie wiejskiej w powiecie wodzisławskim. Wybrano sołtysów na kolejną, tym razem 5-letnią kadencję. W kilku sołectwach doszło do zmiany warty.

Sołtysi wybrani. Pięciu nowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Bełsznicy ponownie sołtysem został Eugeniusz Katryniok. Jako, że był jedynym kandydatem, to głosowanie było formalnością. Formalnością był również wybór sołtysa w Bluszczowie, gdzie ponownie na stanowisko to wybrano Irenę Pielkę , jedyną kandydatkę. Jak donosi portal e-gorzyce.pl, pani Pielka sołtysem została po raz piąty z rzędu. Jeszcze w 2018 r. odbyło się zebranie w Czyżowicach, gdzie z funkcji sołtysa postanowił ustąpić Marian Jureczka. Jego następcą został Daniel Kurasz, wiceprzewodniczący rady gminy, który był jedynym kandydatem na sołtysa. Do zmiany warty doszło również w Gorzycach, gdzie po trzech kadencjach z funkcji zrezygnował Ryszard Grzegoszczyk. Jego następcą został Ewald Błaszczok, który był jedynym kandydatem. Z kolei mieszkańcy Gorzyczek na kolejną kadencję wybrali dotychczasowego sołtysa, Henryka Grzegoszczyka, jedynego kandydata.

W Kolonii kandydatów trzech

Większy wybór mieli mieszkańcy Kolonii Fryderyk, gdzie 11 marca odbyło się ostatnie zebranie. Oprócz dotychczasowego sołtysa Bolesława Lenczyka, o funkcję ubiegali się również Józef Lankocz i Iwona Matuszek. Ostateczne najwięcej głosów otrzymał Lenczyk – 52 i to on ponownie został sołtysem. Lankocz otrzymał głosów 29, a Matuszek 14.

Jeden kandydat na sołtysa był również podczas wyborów w Odrze, gdzie z udziału w reelekcji zrezygnowała najpierw dotychczasowa sołtys Krystyna Świderska. Jej następcą został Andrzej Szewiczek. W sąsiedniej Olzie jedynym kandydatem był dotychczasowy sołtys i od niedawna radny powiatowy Józef Sosnecki. Głosowanie było formalnością, a Sosnecki został wybrany przez olzan jednogłośnie.

Bez kandydatów w Osinach

Dość zaskakujący przebieg miało zebranie wiejskie w Osinach. W najmłodszym sołectwie gminy Gorzyce, od początku jego istnienia funkcję sołtysa pełnił Henryk Tomala. Ten już na początku zebrania ogłosił, że nie zamierza kandydować na kolejną kadencję. Podawani przez niego kandydaci do objęcia tego stanowiska nie wyrażali zgody, Tomala również kilkakrotnie odmawiał i doszło do patowej sytuacji. Dopiero po namowach obecnego na zebraniu wicestarosty Tadeusza Skatuły, Tomala zgodził się na kandydowanie. Został wybrany jednogłośnie. Wcześniej wójtowi Gorzyc Danielowi Jakubczykowi zarzucił, że ten zaniedbuje Osiny, które od lat nie mogą doczekać się gruntownego remontu dróg gminnych (ul. 7 kwietnia i Kolejowa). Jakubczyk przypomniał, że w tym roku w Osinach zostanie wyremontowana droga powiatowa (ul. Raciborska).