Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Pieniądze na mierniki wydali niepotrzebnie?

14.12.2018 11:14 | 4 komentarze | mad

W czwartek 13 grudnia na wspólnym posiedzeniu powiatowych komisji dyskutowano o stanie środowiska. Do kwestii odniósł się radny Dawid Wacławczyk, mówił o czujnikach do pomiaru zanieczyszczeń powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i PM 2,5), które w ubiegłym roku sfinansował powiat. Zauważał, że ma wrażenie, jakby pieniądze zostały wydane niepotrzebnie.

Pieniądze na mierniki wydali niepotrzebnie?
Radny Dawid Wacławczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, czujniki pojawiły się w 22 miejscach powiatu raciborskiego. Zostały zamontowane w każdej z gmin oraz w każdej dzielnicy Raciborza. Stan można śledzić na stronie http://telemetria.tech. Czujniki zostały zaprojektowane i wykonane przez studentów koła naukowego kierunku Automatyka i Robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Radny Wacławczyk mówił, że mało kto korzysta z tych pomiarów, częściej wykorzystywane są narzędzia oferowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. – WIOŚ zapewnia profesjonalną, powszechną obróbkę danych oraz wszystko, co się z tym wiąże, czyli m.in. ogłaszanie sytuacji kryzysowych, wysyłki informacji do mediów, zmuszanie gmin do działania, a nasze czujniki tego nie oferują – mówił. Radził, aby tego tematu tak nie zostawiać i skoro zakupiono już czujniki, to też pomyśleć np. o tablicy ledowej, na której miałyby być wyświetlane pomiary. Ta mogłaby znaleźć się np. na rynku.

Radny w swoim wystąpieniu pytał również swoich kolegów z sali czy w ostatnim czasie sprawdzali stan powietrza. Do kwestii odniósł się Adrian Plura, mówił, że jako dyrektor Zespołu Szkół w Rudach robi to codziennie, aby móc przekazać swoim uczniom informację. Zauważył jednak, że nie korzysta z narzędzia oferowanego przez powiat, bo w Rudach stosownego czujnika nie ma. Używa więc informacji opracowywanych m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza