Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Wodzisław: nauka biologii czy chemii w nowoczesnym wydaniu

07.11.2018 18:41 | 0 komentarzy | mak

Zioła w miniszklarniach, rośliny, które oczyszczają powietrze, mikroskop z kamierą, kącik meteorologiczny, tablica interaktywna - w Szkole Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim została otwarta Zielona Pracownia. Umożliwi ciekawą naukę biologii, przyrody, ekologii, chemii czy fizyki. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przekazał na ten cel 30 tys. zł.

Wodzisław: nauka biologii czy chemii w nowoczesnym wydaniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Zielona Pracownia" to program zainicjowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który chciał w ten sposób pomóc szkołom w tworzeniu nowoczesnych i atrakcyjnych sal lekcyjnych do nauki przedmiotów związanych z przyrodą czy ochroną środowiska. Jedna z takich pracowni powstała w Szkole Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim.

Najpierw szkoła wzięła udział w konkursie WFOŚiGW na zaprojektowanie atrakcyjnej pracowni. - Otrzymaliśmy na ten cel 6,5 tys. zł. Uczniowie razem z jedną z nauczycielek zastanawiali się, jak ciekawie zagospodarować pracownię i jakie pomoce dydaktyczne są potrzebne, by jeszcze bardziej zachęcić do nauki - mówi dyrektor SP 10 Irena Bukowska. Później szkoła postarała się o dofinansowanie projektu. Udało się. - WFOŚiGW przekazał nam 30 tys. zł - dodaje pani dyrektor.

Nowa pracownia została wyposażona w nowoczesny sprzęt służący do przeprowadzenia różnego rodzaju doświadczeń. Są to m.in. mikroskopy, w tym nowoczesny mikroskop z kamerą oraz mikroskop stereoskopowy, czyli pozwalający na przestrzenne widzenie powiększonego obrazu. Są modele anatomiczne, jest kącik prozdrowotny z piramidą zdrowego żywienia. - Mamy też kącik florystyczny, w którym znajdują się rośliny oczyszczające powietrze oraz aromatyczne zioła. Jest kącik ekologiczny, który zachęca do dbałości o środowisko oraz kącik meteorologiczny - podaje przykłady Zuzanna Konsek, nauczycielka przyrody i opiekunka pracowni.

Z pracowni uczniowie będą korzystać nie tylko w ramach lekcji, takich jak biologia, przyroda, chemia czy fizyka. Pracownia będzie służyła także uczestnikom zajęć dodatkowych.

W otwarciu nowej Zielonej Pracowni uczestniczyła Ewa Cofała z WFOŚiGW. - Każda pracownia jest inna i niepowtarzalna. Wniosek SP 10 w Wodzisławiu był bardzo wysoko oceniony, bo szkoła mocno angażuje się w działania związane z ochroną środowiska. Bardzo nas cieszy, że konkursy Zielona Pracownia_Projekt oraz Zielona Pracownia cieszą się tak dużą popularnością. Edukacja ekologiczna jest niezwykle ważna. I to od najmłodszych lat - podkreśla Ewa Cofała.