Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Po co nam pralnia i co z parkingiem, czyli spotkanie Mirosława Lenka z mieszkańcami

25.10.2018 18:26 | 21 komentarzy | żet

Na spotkanie prezydenta Raciborza z mieszkańcami przyszli zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy Mirosława Lenka.

Po co nam pralnia i co z parkingiem, czyli spotkanie Mirosława Lenka z mieszkańcami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pytania o pralnię

- Czy Racibórz potrzebuje pralni? - pytali raciborzanie Mirosława Lenka podczas czwartkowego (25.10.2018 r.) spotkania na skwerze im. ks. Stefana Pieczki. - Pieniądze z Unii Europejskiej nie były na budowę, ale na rozwiązywanie problemów społecznych - odpowiedział Mirosław Lenk. Wskazał, że urządzenie w niewielkim budynku pralni i kafejki miało na celu wpasowanie się w wymagania programu unijnego, z którego pozyskano środki na modernizację placu Długosza. Prezydent dodał, że pralnia i kafejka będą istniały przez pięć lat, czyli tyle ile wynosi trwałość unijnego projektu. Po tym czasie, jeśli się nie przyjmą, będzie można zagospodarować przestrzeń budynku w inny sposób.

Kilka słów o parkingu

Jeden z mieszkańców pytał prezydenta, dlaczego nie zdecydowano się na budowę parkingu podziemnego, nawet jeśli trzeba byłoby zaciągnąć kredyt na sfinansowanie takiej inwestycji. - To by się zwróciło w kilka lat, miasto by na tym zarabiało - powiedział jeden z mieszkańców. Mirosław Lenk nie dał się przekonać tym argumentom. - Taka inwestycja nie zwróciłaby się miastu nawet w dziesięć lat - zapewnił M. Lenk. Jednocześnie zapewnił mieszkańców, że parkingowa funkcja placu Długosza zostanie utrzymana na sporej jego części, więc obawy o brak miejsc parkingowych nie są uzasadnione.

Przeciwnicy też przyszli

Pytania dotyczące planowanej przebudowy placu Długosza zadawali mieszkańcy okolicznych bloków. Na spotkanie przyszedł również Andrzej Morański - członek Klubu Gazety Polskiej w Raciborzu, który 21 października bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego z komitetu "KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki".

Kandydat na radnego wdał się w dyskusję z prezydentem Raciborza oraz członkami komitetu Mirosława Lenka, m.in. Stanisławem Borowikiem i Jerzym Wiśniewskim. Tych ostatnich próbował przekonać do korzyści wynikających z żeglugi śródlądowej i budowy portu w Raciborzu. Zwolennicy przyjęli jego argumenty z powątpiewaniem, nie wierząc w powodzenie przedsięwzięcia. - Zobaczycie, jak Polowy wygra i to wszystko pójdzie w tym kierunku i będą tu pływały barki - zapewnił ich A. Morański.

Oprócz krewkiego członka Klubu Gazety Polskiej na miejscu obecny był również członek RSS Nasze Miasto Leszek Szczasny (radny mijającej kadencji), który nagrywał całe spotkanie, a także mieszkańcy domu przy ulicy Ocickiej, którzy chcieli wykupić go z miejskiego zasobu z bonifikatą, na co nie zgodziły się władze Raciborza (zobacz: Rudera bez rabatu. Dziury w dachu, a urząd nie chce spuścić z ceny).

"Porozmawiamy o..."

Zorganizowane na placu Długosza spotkanie Mirosława Lenka z mieszkańcami było pierwszym z zapowiedzianego wczoraj cyklu spotkań. Prezydent poinformował o tym w portalu społecznościowym Facebook. - Drodzy mieszkańcy jak nikt inny doceniam wartość spotkania się z Wami i rozmowy na wszystkie nurtujące Was tematy. Zresztą robię to od lat i nie potrzebuję do tego specjalnej okazji. Zapraszam Was na otwartą serię spotkań „porozmawiamy o…” w kilku miejscach miasta. Najbliższe spotkanie proponuję jutro tj. w czwartek o 16.00 na Placu Długosza. Terminarz spotkań będę publikować na swoim Facebooku - napisał M. Lenk na swoim Facebooku.

O debacie, której nie będzie

Przy okazji Mirosław Lenk wbija również szpilkę w swego konkurenta. - Pan Dariusz Polowy dalej unika debaty o przyszłości Raciborza opartej na ustalonych regułach tak jak przyjęte standardy w innych miastach np. Wodzisław Śląski, Rybnik czy Warszawa. To co proponuje pan Polowy nie jest debatą. Dalej na nią czekam z wyciągniętą ręką - czytamy na Facebooku M. Lenka.

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.