Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Wnuk słynnego architekta podziwiał dzieła dziadka

14.09.2018 19:00 | 7 komentarzy | juk

Peter Alexander Poelzig wnuk architekta, który współtworzył m.in. Teatr Wielki w Berlinie, wieżę wodną z halą targową w Poznaniu oraz zespół zabudowań szybu Chrobry I kopalni Anna w Pszowie, odwiedził nasz region.

Wnuk słynnego architekta podziwiał dzieła dziadka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W powiecie wodzisławskim znajdują się obiekty projektu wybitnego niemieckiego architekta Hansa Poelziga. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna”, Stowarzyszenia „Śląsk Wczoraj i Dziś” oraz władz miasta Pszów 20 sierpnia do naszego regionu przyjechał wnuk Poelziga Peter Alexander Poelzig, który również jest architektem. Zwiedził zaprojektowaną przez swojego przodka pokopalnianą infrastrukturę w Pszowie, ale również w Radlinie.

Dzieło sławnego architekta

Część budynków kopalni „Anna” zaprojektował słynny niemiecki architekt Hans Poelzig – chodzi o zespół zabudowań szybu Chrobry I. Prace nad tym założenie rozpoczęto w 1914 r. Obejmowały one budynek maszyny wyciągowej i nadszybie, sortownię z płuczką, warsztaty, a także zespół elektrowni z kotłownią i rozdzielnią. Obiekty Poelziga zaliczane są do wczesnomodernistycznych i traktowane jako jedne z pierwszych symptomów nowoczesnej architektury europejskiej. Swoje dzieła architekt utrzymał w jednorodnej stylistyce, które rezygnowały z dekoracyjności na rzecz rzeczywistości. – Jestem szczęśliwy, że obiekty, które stworzył mój dziadek, zachowały się po dziś dzień i to w tak dobrym stanie technicznym – mówi Peter Alexander Poelzig. Dodaje, że pokopalniana infrastruktura pszowskiej kopalni, którą stworzył jego dziadek, jest żywym świadectwem uprzemysłowienia tego regionu. – Cieszę się, że mój dziadek mógł przyłożyć do tego swoją rękę – podkreśla.

Realia i marzenia

O ile inne obiekty i budowle kopalni Anna są sukcesywnie wyburzane, to zespół zabudowań szybu Chrobry I został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego i z tego powodu jest chroniony przed wyburzeniem. Jednak obiekty powinny mieć swojego właściciela, który będzie o nie dbał. Burmistrz miasta Katarzyna Sawicka-Mucha nie ukrywa, że miasta na to nie stać. – Miasto mogłoby podziałać w kierunku takim, by te pokopalniane perełki pozyskać. Nie ukrywam jednak, że są potrzebne środki zewnętrzne na to, by móc doprowadzić te obiekty do dobrego stanu technicznego – mówi burmistrz. Również ochrona budynków, to dla budżetu miasta sporty wydatek. Prezes Stowarzyszenia „Śląsk Wczoraj i Dziś” Benedict Kotzur uważa, że na terenie dawnej kopalni może powstać nowy Pszów. – Mogą tu powstać nowe obiekty, tereny rekreacyjne, zabudowania usługowo–mieszkaniowe, ale to wszystko musi powstać w jednym ciągu, w jednej koncepcji urbanistycznej. Pierwszy prawny krok, który musiałoby miasto poczynić, to przejąć wszystkie nieruchomości od SRK – mówi Kotzur. Jest jednak świadom, że wówczas na miasto przejdą obowiązki dbania o obiekty, a do miejskiej kasy nie będzie już odprowadzany podatek od nieruchomości.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika