Piątek, 7 sierpnia 2020

imieniny: Doroty, Kajetana, Donata

RSS

Uczcili ofiary II wojny światowej [ZDJĘCIA]

01.09.2018 19:27 | 5 komentarzy | art

1 września w Gołkowicach odbyło się poświęcenie tablic z nazwiskami mieszkańców tej miejscowości, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Tablice stanęły obok obeliska upamiętniającego ofiary lat 1914-1922 i 1939-1945, który przeniesiono ze skrzyżowania ul. 1 Maja i Cmentarnej na skwer przy Ośrodku Kultury. 

Uczcili ofiary II wojny światowej [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na dwóch tablicach znajdują się imiona i nazwiska 99 mieszkańców Gołkowic, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i tuż po niej - zarówno w szeregach walczących armii, jak i jako osoby cywilne - tak w czasie walk lub w ich następswie, jak i w wyniku represji. Pomysł wyszedł od Antoniego Tomasa, przewodniczącego rady gminy w Godowie, zarazem mieszkańca Gołkowic, który nie ukrywa, że wzorował się na przykładzie sąsiedniego Skrzyszowa, gdzie przed rokiem w podobny sposób upamiętniono skrzyszowian, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. 

Poświęcenie tablic zostało poprzedzone mszą świętą, która odbyła się w kóściele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zarówno msza jak i krótkie nabożeństwo przy pomniku miały charakter ekumeniczny. Wzięli w nich udział zarówno kapłani katoliccy, jak i pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego.