Czwartek, 21 lutego 2019

imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

RSS

Kolejni policjanci z drogówki zatrzymani za łapówki. Tym razem z Gliwic

29.08.2018 16:09 | 1 komentarz | acz

29 sierpnia na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Katowicach zatrzymali trzech funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Kolejni policjanci z drogówki zatrzymani za łapówki. Tym razem z Gliwic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zatrzymania mają związek z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, przedmiotem którego są czyny polegające na przyjmowaniu przez funkcjonariuszy gliwickiej Komendy Miejskiej Policji, korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa - mówi prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Jak ustalono, korzyści majątkowe w różnych kwotach przyjmowane były przez kilku funkcjonariuszy, w zamian za zaniechanie podjęcia jakichkolwiek czynności służbowych w związku z ujawnieniem wykroczeń drogowych. Ustalono także, że funkcjonariusze w kilku przypadkach informowali zatrzymanych o innej niż faktycznie obowiązująca (najczęściej niższej) dopuszczalnej na danym odcinku prędkości, za co zatrzymanym groziła sankcja w postaci zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Zdarzenia te miały miejsce w rejonie węzła drogowego Sośnica przy Centrum Handlowym Europa Centralna w 2018 r. Zatrzymanym funkcjonariuszom — Patrykowi Ś., Marcinowi Sz. i Rafałowi P. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 228 § 3 k.k.

- Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zwraca z prośbą do osób mających istotne informacje w tej sprawie o zgłaszanie się do Prokuratury. Jednocześnie informuję, że zgodnie z treścią art. 229 § 6 k.k. nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział - mówi prokurator.