Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Przedszkole dało do podpisania zgodę na... wezwanie karetki

26.07.2018 07:00 | 7 komentarzy | mak

W jednym z wodzisławskich przedszkoli rodzic dostał do podpisania zgodę na wezwanie pogotowia ratunkowego w celu ratowania zdrowia lub życia dziecka. Ma to związek z RODO. - Czy brak podpisu pod zgodą oznacza, że nauczyciele i dyrektor nie wezwą pogotowia? - nie kryje zaskoczenia sytuacją mężczyzna.

Przedszkole dało do podpisania zgodę na... wezwanie karetki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO), które weszło w życie w maju, ma duży wpływ na funkcjonowanie placówek oświatowych. Jak się okazuje, czasami przybiera absurdalne formy. Do naszej redakcji zgłosił się rodzic wodzisławskiego przedszkolaka. Nie przedstawił się, ale wysłał nam wiadomość z opisem takiej sytuacji. - W przedszkolu w Wodzisławiu Śląskim w związku z RODO dostałem do podpisania różne formularze, w tym zgodę na wykorzystanie numeru telefonu, wizerunku oraz zgodę... na wezwanie pogotowia ratunkowego w celu ratowania zdrowia lub życia dziecka - opisuje mężczyzna. - Czy brak podpisu pod ostatnią zgodą oznacza, że nauczyciele i dyrektor będą się przyglądać jak męczy się czy umiera dziecko, ale ze względu na RODO nie wezwą pogotowia? Czy na wezwanie pogotowia jest potrzebna zgoda czy wynika to z przepisów prawa? Czy ktoś właściwie odrobił lekcję w sprawie RODO? - pyta rodzic.

Urzędnicy z wodzisławskiego magistratu tłumaczą, że „każda z placówek oświatowych w Wodzisławiu Śląskim posiada umowę z Inspektorami Danych Osobowych. Na tej podstawie opracowywane są dane formularze zgód, a dyrektorzy placówek regulują to indywidualnie”.

Klaudia Bartkowiak z Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim przypomina jednak, że udzielanie pierwszej pomocy jest prawnym obowiązkiem każdego pracownika przedszkola i wynika to z rozporządzenia ministerstwa edukacji z 2002 r. - Nieudzielenie pomocy, szczególnie w odniesieniu do osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo dziecka, skutkuje sankcją karną. Dlatego też dyrektor, nauczyciele muszą zrobić wszystko, by pomóc poszkodowanemu - podkreśla Bartkowiak. Z drugiej jednak strony są przepisy RODO. - Niemniej jednak z uwagi na to, że sprawy zdrowia człowieka są danymi szczególnej kategorii i zgodnie z art. 9 RODO decyzje w kwestii zdrowia podejmują rodzice, mogą zdarzyć się przypadki niewyrażenia zgody rodzica lub opiekuna prawnego na wezwanie pogotowia ratunkowego z uwagi na np. światopogląd - dodaje urzędniczka.

(mak), fot. ilustracyjne pixabay.com