Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

W parku zapłonie patriotyczne ognisko

03.07.2018 18:50 | 12 komentarzy | mak

W sobotę 7 lipca o godzinie 16.00 w parku miejskim przy wodzisławskim muzeum odbędzie się szczególne spotkanie patriotyczne pod nazwą „Ognisko 1910-2018". Będzie to pierwsze wydarzenie realizowane w ramach projektu „Czas zmian. Wodzisław i powiat w drodze ku odradzającej się Rzeczpospolitej”.

W parku zapłonie patriotyczne ognisko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Ognisko 1910-2018" będzie całkowicie darmowym spotkaniem integracyjnym mieszkańców ziemi wodzisławskiej mającym na celu wspólne obchody jubileuszowej rocznicy odzyskania niepodległości.

– Impreza jest organizowana dla mieszkańców całego regionu chcących wspólnie spędzić popołudnie i wieczór, czas ten połączony będzie z wspólnym słuchaniem i śpiewaniem pieśni patriotycznych oraz podziwianiem strojów z epoki walki o granice II Rzeczpospolitej. Przewidziano również zwiedzanie wystawy stałej w schronie prowadzonym przez GRH Powstaniec Śląski oraz wspólne pieczenie kiełbasy na ognisku i darmową „kuchnię polową” - przekazuje Piotr Hojka z wodzisławskiego muzeum. Po wystawie w schronie będzie oprowadzał wolontariusz GRH Powstaniec Śląski.

Dodatkowo Piotr Hojka z Działu Historii Muzeum w Wodzisławiu przeprowadzi krótki wykład, podczas którego wyjaśniona zostanie nazwa przedsięwzięcia nawiązująca do Towarzystwa Polskiego „Ognisko”, jakie działało w 1910 r. w Wodzisławiu.

Podczas wydarzenia wystąpi z pieśniami wojskowymi i patriotycznymi Szkolny Zespół Artystyczny z Opatowa, a także Zbigniew Bubak i Teatr Wodzisławskiej Ulicy. Dla zwiedzających czynna będzie wystawa w schronie, dioramy.

W tym samym dniu, również o godz. 16.00, na rynku wodzisławskim odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Czas zmian. Wodzisław w drodze do Niepodległości”. Autorami scenariusza wystawy są Piotr Hojka i Sławomir Kulpa. Wystawę będzie można oglądać do 29 lipca.

(mak)