Niedziela, 20 października 2019

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Podsumowano Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Wielcy znani i nieznani"

13.06.2018 19:32 | 0 komentarzy | kama

12 czerwca w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży Wielcy znani i nieznani. 

Podsumowano Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Wielcy znani i nieznani"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Była to 15 edycja konkursu plastycznego organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury od 1999 roku. Główną ideą konkursu jest wspólna podróż po świecie sztuki i artystów. Uczestnicy poznają nowego artystę i za pomocą swoich obrazów dzielą się wiedzą na jego temat.

Impreza od kilka lat odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Rybnika, Śląskiego Kuratora Oświaty i Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.  

Uroczystości rozdania nagród towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej. Zaprezentowana kolekcja prac plastycznych z całego świata pozwala poznać odmienne tradycje, korzenie i wartości kulturowe dając jednocześnie możliwość zauważenia tego co łączy wszystkie dzieci; artystyczne widzenie świata, wyjątkową wrażliwość wizualną, szczególną fantazję i talent, które są niezależne od miejsca na ziemi, wieku, koloru skóry i religii. Sztuka stała się w tym przypadku naturalnym językiem wszystkich małoletnich artystów .

Tytuł tegorocznego biennale WILLIAM TURNER – SŁOŃCE WE MGLE nawiązujący do twórczości angielskiego malarza zainspirował młodych artystów z 28 krajów . Na konkurs nadesłano 3040 prac z Polski, Turcji, Węgier, Chin, Rosji, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Indonezji, Bułgarii, Singapuru, USA, Ukrainy, Litwy, Korei, Słowacji, Mołdawii, Rumunii, Estonii, Słowenii, Czech, Łotwy, Sri Lanki, Armenii, Chorwacji, Tajlandii, Azerbejdżanu i Uzbekistanu.

Jury złożone z młodzieży Pracowni Plastycznej CREATIO  wyłoniło grono 153 laureatów i finalistów, których prace zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej. Spomiędzy nich wybrano 64 prace, których autorom przyznano 32 nagrody i 32 wyróżnienia.

Na uroczyste podsumowanie konkursu wzbogacone prezentacjami muzycznymi, filmowymi i tanecznymi przyjechali laureaci z różnych zakątków Polski i z zagranicy. Oprócz naszych rodzimych finalistów gościliśmy w Rybniku artystów z Białorusi i z Czech.

W czasie uroczystego podsumowania nagrody i wyróżnienia dla zwycięzców wręczyli Katarzyna Fojcik Naczelnik Wydziału Edukacji Miasta Rybnika, Michał Wojaczek Dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej i Barbara Zielińska Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Wystawę prac XV  Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży WILLIAM TURNER – SŁOŃCE WE MGLE można będzie oglądać w teatrze do 20 sierpnia.