środa, 24 lipca 2019

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Ks. Edward Lisowski honorowym obywatelem gminy Kornowac

13.05.2018 07:00 | 1 komentarz | eos

W ten sposób kornowaccy samorządowcy upamiętnili zasługi proboszcza, który przez ponad osiem lat sprawował duszpasterską posługę w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kobyli.

Ks. Edward Lisowski honorowym obywatelem gminy Kornowac
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Salezjanin urodził się 13 października 1963 r. w Kielcach, pochodzi z Zagnańska. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. w Krakowie. W Kobyli był proboszczem od 2009 r., w ubiegłym roku pożegnał się z parafianami, aby objąć probostwo w parafii św. Krzyża w Kielcach.

Ks. Edward Lisowski zjednał sobie sympatię kobylan nie tylko jako bardzo dobry kapłan, ale też świetny gospodarz, organizator i inicjator miejscowych przedsięwzięć na rzecz parafii i lokalnej społeczności.

– To osoba godna naśladowania, nie tylko w sferze religijnej, ale także zarządzania parafią. Wziął na siebie generalny remont kościoła: dachu, wieży z wyposażeniem, wymiany posadzki, ambony oraz częściowo plebanii. Ludzie łożą

środki, ale zawsze musi być ktoś, kto tym wszystkim pokieruje, a ks. Lisowski był w tym fantastyczny. Jeśli była taka potrzeba sam przebierał się w robocze ubranie i z nami przystępował do pracy – opowiada wiceprzewodniczący Rady Gminy, a jednocześnie radny Kobyli Jan Zaczyk. Chwali jego umiejętność współpracy z młodzieżą oraz odnajdywania w sytuacjach kryzysowych, np. zaangażowanie w ożywienie działalności miejscowego klubu sportowego Płomień Kobyla. Był też inicjatorem życia społecznego, organizując m.in. festyn „Święto rodziny”, rozgrywki między parafialne, czy sobotnie spotkania z piłką nożną. Angażował się w działalność Oratorium.

Radny Zaczyk wspominając ubiegłoroczne rozstanie z lubianym duszpasterzem, podkreśla że nikomu nie trzeba było mówić, że ksiądz odchodzi, a wszyscy zjawili się w komplecie, aby go uroczyście pożegnać, poczynając od rady parafialnej i rady sołeckiej, poprzez wszystkie organizacje aż po nieformalną grupę górników wsi.

Pomysł nadania tytułu honorowego obywatela ks. Edwardowi Lisowskiemu – wysunięty przez radę sołecką, a zaproponowany Radzie Gminy Kornowac przez radnych Kobyli: Jana Zaczyka, Alfreda Kocjana i Wilhelma Walenko – faktycznie zainicjowany został przez samych kobylan, którzy w ten sposób zapragnęli zachować pamięć o swoim ulubionym proboszczu.

W ten sposób ks. Edward Lisowski poszerzy grono honorowych obywateli gminy Kornowac, do których dziś należą: Józef Kabut, ks. Zdzisław Wrona, Małgorzata Burek, ks. Jan Dubas oraz ks. Krzysztof Spyra.

(ewa)