Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Szansa na nową drogę

28.04.2018 11:57 | 2 komentarze | art

Gmina chce wybudować drogę, która skróci odległość, jaką trzeba pokonać między szkołą i kościołem a ośrodkiem kultury i boiskiem.

Szansa na nową drogę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Małe sołectwo tuż przy czeskiej granicy posiada niejako dwa centralne miejsca. W jednym skupia się kościółek oraz szkoła z przedszkolem, w drugim ośrodek kultury wraz z terenami rekreacyjno-sportowymi. W linii prostej oba te miejsca oddalone są od siebie o około 300 m. Dzieli je jednak pas pól i nieużytków. Aby dostać się z jednego miejsca do drugiego trzeba przejść ulicami Piotrowicką i Zieloną lub Szkolną i Zieloną. W obu przypadkach trzeba nadrobić spory kawał drogi. Do pokonania ma się dystans 1,5-1,6 km. Kilka lat temu powstał więc pomysł, by dystans ten skrócić poprzez budowę nowej drogi, która ma przebiegać koło szkoły i bezpośrednio połączyć oba centra wsi. – Wykupiliśmy grunty, dokonaliśmy podziałów, mamy projekt i pozwolenie na budowę – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Jak na razie w budżecie gminy nie ma pieniędzy na zmaterializowanie sensownego pomysłu.

Wedle kosztorysu inwestycja może kosztować około 1,5 mln zł.

Teraz jednak pojawiła się szansa na zdobycie środków zewnętrznych. - Urząd wojewódzki ogłosił konkurs, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę dróg gminnych i powiatowych – wyjaśnia Adamczyk. W ramach konkursu można pozyskać do 80 procent poniesionych nakładów. Inwestycję trzeba jednak zrealizować i rozliczyć w tym roku. - Przystąpimy do konkursu i jeśli się uda pozyskać środki, to zbudujemy drogę, chodnik oraz parking – mówi Adamczyk.

Jak dodaje wójt, jeśli w konkursie się nie poszczęści, to nowej drogi na razie nie będzie, a gmina poprzestanie na budowie parkingu przy szkole. Do tej pory bowiem za parking służy przyszkolne boisko. - Jak powstanie parking, to wtedy boisko zostanie zamknięte dla aut. I będziemy mogli przystąpić do jego przebudowy, bo szkoła w Skrbeńsku będzie wkrótce jedyną, przy której nie przebudowano boiska – mówi wójt.

(art)