Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Jest porozumienie o podwyżkach dla górników z PGG. Płace o ponad 7 proc. w górę

24.04.2018 07:00 | 11 komentarzy | mak

Strajku nie będzie. W poniedziałek (24 kwietnia) związkowcy porozumieli się z zarządem Polskiej Grupy Górniczej i zakończyli w ten sposób spór zbiorowy. PGG przeznaczy w tym roku na podwyżki wynagrodzeń ok. 280 mln zł, a w przyszłym roku ich koszt będzie wynosił ponad 300 mln zł. Płace górników wzrosną o ponad 7 proc.

Jest porozumienie o podwyżkach dla górników z PGG. Płace o ponad 7 proc. w górę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że związki zawodowe walczyły o podwyżki wynagrodzeń dla górników. Organizacje związkowe reprezentujące załogę PGG weszły w spór zbiorowy z zarządem spółki. Przyczyną uruchomienia procedury sporu było właśnie tło płacowe.

Pierwotnie związkowcy domagali się 10-procentowych podwyżek. Do pierwszej rundy rokowań stanowiących element procedury sporu doszło 26 marca, jednak zakończyły się one fiaskiem. Zarząd spółki zaproponował wówczas przeznaczenie na wzrost wynagrodzeń całego prognozowanego na ten rok zysku spółki, rzędu 200 mln zł, co dałoby ok. 6-procentowy wzrost płac.

Do kolejnej rundy rokowań doszło w poniedziałek 24 kwietnia. Ostatecznie, po analizie przez zarząd wyników pierwszego kwartału, strony zgodziły się na kwotę 280-300 mln zł, co daje ponad 7-procentową podwyżkę od kwietnia tego roku.  W tym roku spółka przeznaczy na wzrost wynagrodzeń ok. 280 mln zł. Ustalono też nowe zasady wypłaty tzw. 14. pensji, uzależniając część tego świadczenia od stopnia wykonywania planów wydobywczych przez kopalnie (wysokość nagrody w części dodatkowej w poszczególnych kopalniach będzie zależna od stopnia zrealizowania planowanego wydobycia: minimalnego i ustalonego, które zostaną określone i przedstawione do końca roku 2018).

- Podpisaliśmy porozumienie ze stroną społeczną Polskiej Grupy Górniczej, które zakończyło spór zbiorowy. Porozumienie oznacza podwyżki wynagrodzeń dla naszych pracowników w tym i przyszłym roku, a jednocześnie wszystko odbywa się w bezpiecznym korytarzu cenowym i kosztowym - powiedział PAP po poniedziałkowych negocjacjach prezes PGG Tomasz Rogala. Porozumienie określił też jako bezpieczne, bo z jednej strony pozwoli sfinansować wzrost wynagrodzeń, a z drugiej nie zachwieje ono procesów inwestycyjnych w spółce.

Polska Grupa Górnicza podała, że dzięki zawartemu porozumieniu średnia płaca pracownika PGG w 2019 roku będzie wynosić 7223,39 zł.

Podpisane porozumienie odznacza, że nie dojdzie do planowanego na środę (25 kwietnia) strajku ostrzegawczego w kopalniach i zakładach spółki.

Dzisiaj (24 kwietnia) podczas masówek dla załóg związki zawodowe przekażą szczegóły uzgodnień płacowych, które doprowadziły do podpisania porozumienia i zakończenia sporu zbiorowego w PGG.

W porozumieniu ustalono, że od 1 kwietnia 2018 roku pracownicy PGG uprawnieni będą do otrzymywania dodatku do przepracowanej dniówki roboczej w następujących wysokościach:

1) pracownicy pod ziemią:

- robotnicy w wyrobiskach  - 32,00 zł./dn.

- robotnicy pozostali - 30,00 zł./dn.

- stanowiska nierobotnicze (etat) w wyrobiskach - 32,00 zł./dn.

- stanowiska nierobotnicze (etat) pozostali  - 30,00 zł./dn.

2) pracownicy przeróbki mechanicznej węgla - 28,00 zł./dn.

3) pozostali pracownicy powierzchni:

- robotnicy - 18,00 zł./dn.

- stanowiska nierobotnicze (etat) - 18,00 zł./dn.