Piątek, 25 września 2020

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Wycinka drzew w wodzisławskim parku: pomysł był miasta, konserwator wyraził zgodę

27.02.2018 17:01 | 10 komentarzy | mak

Miasto twierdzi, że do porządkowania parku, a więc i wycinki drzew, przystąpiło zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Tymczasem konserwator zaznacza, że wycinka nie nastąpiła z jego inicjatywy.

Wycinka drzew w wodzisławskim parku: pomysł był miasta, konserwator wyraził zgodę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niedawno pisaliśmy o wycince kilkudziesięciu drzew w parku miejskim (TUTAJ). Miasto zapewniało, że wszystkie prace prowadzone są zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz opracowaną przez polskiego botanika - prof. Krzysztofa Rostańskiego, koncepcją rewaloryzacji parku miejskiego.

Z kolei rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków przekazuje, że to miasto było inicjatorem prac w parku, a więc i wycinki. – To miasto wystąpiło o zezwolenia na usunięcie drzew. Przedstawiło do tego projekt rekompozycji parku i jego zagospodarowania. W oparciu o tę dokumentację wydaliśmy zezwolenie, a w zezwoleniu warunki, na których mają być prowadzone prace. To oznacza, że pomysł był miasta, ale naszej strony była zgoda - mówi wprost Mirosław Rymer, rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Po tym, jak miasto przedstawiło dokumentację, dokonaliśmy jej weryfikacji, oględzin na miejscu i wydaliśmy decyzję - dodaje. Rzecznik konserwatora zaznacza również, że drzewa przeznaczone do wycinki w większości były w stanie zagrażającym bezpieczeństwu, cześć z nich była martwa lub częściowo martwa i nie rokowała już na przyszłość, a kilka drzew miało zostać usuniętych w celu uporządkowania kompozycji.