Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Mieczysław Kieca: rok 2017 przyniósł zdecydowanie więcej plusów niż minusów

28.12.2017 07:00 | 51 komentarzy | mak

Prezydent Mieczysław Kieca podsumowuje rok. - Rok 2017 z pewnością mogę uznać z udany dla Wodzisławia Śląskiego i naszej społeczności. To rok, który na długo pozostanie w mojej pamięci jako rok pełen wyjątkowych spotkań, jubileuszowych momentów przeżywanych w poczuciu bycia częścią niezwykłej wspólnoty. To rok, w którym tak wiele razy odczuwałem ogromną dumę. Jej źródłem byli przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta, ich osiągnięcia i wielkie zaangażowanie - podkreśla.

Mieczysław Kieca: rok 2017 przyniósł zdecydowanie więcej plusów niż minusów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak każdy rok i ten miał chwile o różnym kolorycie. Oczywiście nie wszystko ułożyło się tak, jak bym tego chciał. Wśród minusów roku 2017 z pewnością wymieniłbym nieudane negocjacje w sprawie stworzenia w mieście jednej Odry. Ciągle jednak wierzę, że dzięki współpracy znajdziemy satysfakcjonujące rozwiązanie. Jako minus w mijającym roku oceniam też działania rządu zmierzające do centralizacji władzy i odbierania kolejnych kompetencji samorządom. To dla mnie i wielu innych osób działania bardzo niepokojące, odbierające nam prawo do decydowania o sobie w naszych lokalnych wspólnotach. Niepocieszony jestem również, iż w ciągu ostatnich miesięcy nie udało nam się wypracować unii biletowej w Subregionie Zachodnim. Uważam, że to szansa dla rozwoju transportu zbiorowego, a jednocześnie szansa na poprawę funkcjonowania naszej komunikacji. Minusem była dla mnie również reforma systemu edukacji. Nie poprawia ona jakości kształcenia w naszych szkołach. Osiągnięcia naszych uczniów i nauczycieli, przygotowanie szkół do prowadzenia przeróżnych form działalności edukacyjnej wskazywały, że takiej reformy nie potrzebujemy. Jako plus całej tej sytuacji postrzegam jednak nasze poradzenie sobie z reformą. Mimo wielu zagrożeń i dużej dawki niepokoju dzięki ogromnej pracy dyrektorów placówek, kadry oświatowej oraz pracowników Wydziału Edukacji w naszym mieście udało się wprowadzić reformę całkiem sprawnie.

Na szczęście rok 2017 przyniósł zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Mogę się z tego bardzo cieszyć. Największym plusem, a jednocześnie powodem do dumy i ogromnej radości, jest dla mnie zaangażowanie wodzisławian w jubileusz miasta. Te 760. urodziny świętowaliśmy wspólnie przez cały rok. To był prawdziwy jubileusz stworzony dzięki mieszkańcom, dla mieszkańców i przez mieszkańców.

Wielkim plusem jest dla mnie również kolejny etap wdrażania strategii rozwoju oświaty w mieście. Mamy wspaniałą kadrę, świetnie przygotowaną bazę dydaktyczną i bardzo atrakcyjną ofertę zajęć dla dzieci. Naszą pracę i osiągnięcia po raz kolejny potwierdziła ostatnio zdobyta nagroda Samorządowego Lidera Edukacji. Dobrym kierunkiem działań są dla mnie również zmiany w miejskiej polityce senioralnej. Uruchomiliśmy program bezpłatnych szczepień dla seniorów oraz powołaliśmy Radę Seniorów. Ogromne plusy mijającego roku to także uruchomienie projektów, które przez niejednego były uważane za pomysły ze sfery marzeń. Myślę przede wszystkim o rewitalizacji budynku dworca kolejowego czy budowie centrum przesiadkowego. Do tego dochodzi remont Szkoły Podstawowej nr 3, rozwój usług "Dziupli", dzięki zagospodarowaniu byłego hotelu przy stadionie czy nieustanne prace nad poprawą przestrzeni w naszym parku miejskim.

Jako wielkie plusy oceniam rozpoczęcie remontu ul. Młodzieżowej, na który czekaliśmy tak długo oraz zapowiedź remontu ul. Jastrzębskiej, na który już przeznaczono środki. Plus to także pozyskanie kolejnych funduszy na rozbudowę sieci kanalizacyjnej, i to w dzielnicach, w których do tej pory projekt ten nie był realizowany. Wśród pozytywów wymieniłbym również remont i przywrócenie dawnego, historycznego wyglądu zabytkowym budynkom Urzędu Miasta. To obiekty należące do całej naszej społeczności, nasze dziedzictwo, z którego możemy być dumni. Cieszę się, że wyglądają teraz tak pięknie. Niezwykle w mijającym roku ucieszyła mnie także wiadomość o finalnym przyznaniu nam środków na rozwój zieleni w mieście. Przed nami, dzięki temu, realizacja projektu, który poprawi estetykę, funkcjonalność i użyteczność kilkunastu hektarów terenu. Plusem jest również rozwój transportu kolejowego, coraz lepsza oferta połączeń z Wodzisławia Śląskiego i podpisanie porozumienia w sprawie organizacji Szybkiej Kolei Miejskiej między Wodzisławiem i Rybnikiem. Ważne było dla mnie również uruchomienie Inkubatora Przedsiębiorczości, który działa od paru miesięcy. Plus to także współpraca na różnych polach. Zwłaszcza współpraca z powiatem wodzisławskim nad remontami dróg – Matuszczyka i Kokoszyckiej. To dzięki współdziałaniu udało się te inwestycje zrealizować.

Dużą radością jest dla mnie również statystyka. I myślę tu o spływających do mnie w ostatnim czasie podsumowaniach z naszych miejskich jednostek. Okazuje się, że mamy ofertę cieszącą się wielką popularnością. Rodzinny Park Rozrywki, Manta, Wodzisławskie Centrum Kultury, Biblioteka czy Muzeum miały w tym roku dziesiątki tysięcy klientów! I to jest właśnie największy plus – wszystko, co robimy, robimy dla naszej wspólnoty. To jest naprawdę dobry rok dla Wodzisławia Śląskiego!Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.