Niedziela, 23 lutego 2020

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Zimą Arena, latem kajaki

16.12.2017 06:30 | 0 komentarzy | eos

Raciborscy seniorzy mogą biegać, pływać, ćwiczyć, a także korzystać ze spływu kajakowego Odrą. Do takiej aktywności zachęcał emerytów i rencistów Koła Racibórz Centrum specjalista ds. imprez sportowo–rekreacyjnych Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu Tomasz Bieliński.

Zimą Arena, latem kajaki
Seniorzy zaproponowali Tomaszowi Bielińskiemu, aby OSiR rozważył przejecie pod swoje skrzydła innych siłowni na wolnym powietrzu, których jest już dość sporo w mieście. Bez konkretnego gospodarza m.in. konserwującego sprzęt, urządzenia na wolnym powietrzu, mogą szybko popaść w ruinę.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obiektem szczególnie atrakcyjnym i polecanym seniorom jest działający od ponad trzech lat Aquapark H2Ostróg, z którego korzysta wiele osób starszych. Część sportową stanowi tam basen o długości 25 m, na którym można pływać dla rehabilitacji, zdrowia i lepszego samopoczucia. Obok działa część rekreacyjna – dwie wanny jakuzzi i leżanki masujące do relaksowania się w ciepłej ok. 32 °C wodzie. A dla super babć i dziadków – jak zwykli nazywać najodważniejszych seniorów ratownicy kąpieliska – otworem stoi rwąca rzeka oraz rurowe zjeżdżalnie, z których czasem korzystają seniorzy.

W części SPA znajdują się sauny, mniej polecane osobom starszym, natomiast jest tam również większe jakuzzi oraz część, w której można pookładać się śniegiem. Ponadto trwają prace budowlane groty solankowej, a na piętrze, nad krytą pływalnią prowadzone są zajęcia przez akademię fitness oraz działa gabinet rehabilitacyjny. Na terenie OSiR, obok basenu jest siłownia pod chmurką. Niektórzy seniorzy wcześnie rano najpierw tam ćwiczą, a następnie relaksują się na kąpielisku.

W przyszłym roku – jak zapowiedział Tomasz Bieliński – wyremontowany zostanie stadion. Rekreacyjnie czas będzie można spędzać np. na ogólnodostępnej tartanowej bieżni, a w sąsiadującej ze stadionem kręgielni warto organizować małe spotkania towarzyskie przy kawie, herbacie i cieście. Do dyspozycji jest też lodowisko, na które można przyjść z dziećmi i wnukami.

Seniorów obecnych na spotkaniu bardzo zainteresowały spływy kajakowe proponowane przez OSiR. – Na wyposażeniu mamy kajaki i możemy państwa zabrać na taki spływ. Robiliśmy już pętlę wokół Raciborza. Płyniemy wtedy z przystani kajakowej w miejsce gdzie łączy się kanał Ulga z Odrą, potem do Studziennej, następnie przenosimy sprzęt przez tamę (niebawem ma być zdemontowana) i wracamy na przystań – opowiadał pan Tomasz. Zapewniał też, że nie ma się czego obawiać. – Płynęła z nami 74–letnia pani z wnuczką. Jeśli ktoś się boi może zaprosić syna lub wnuka – zachęcał. Spływ można np. zorganizować do Grzegorzowic, potem zabawić się przy grillu i wrócić na rowerach, które samochód przywiezie na miejsce zakończenia spływu. OSiR zapewnia obsługę ratowniczą, a wszyscy uczestniczy otrzymują kamizelki ratunkowe. Do dyspozycji jest 15 kajaków.

Ludzie:

Janusz Loch

Janusz Loch

Radny Gminy Racibórz