Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Dodatkowe miliony dla gminy

03.12.2017 07:00 | 0 komentarzy | art

Dobra robota gminnych urzędników. Na trzy inwestycje udało im się zdobyć dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 4 mln zł.

Dodatkowe miliony dla gminy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnich tygodniach do gminy napływały dobre informacje. Urzędnikom udało się pozyskać spore środki zewnętrzne na budowę kanalizacji sanitarnej w Turzy Śl., oraz budowę instalacji fotowoltaicznej na basenie w Gorzycach. A w dodatku są spore szanse na to, że gmina otrzyma również dofinansowanie na przebudowę ul. Ligonia w Turzy Śl. - Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to suma pozyskanych środków wyniesie ponad 4 miliony złotych – nie kryje zadowolenia Bożena Amalio-Nowak, kierownik referatu strategii i funduszy zewnętrznych w UG Gorzyce.

Pieniądze na kanalizację i fotowoltaikę pewne

Sporo pieniędzy gmina dostanie na budowę kanalizacji. Koszt budowy sieci w rejonie ul. Tysiąclecia, Powstańców oraz Wspólnej może wynieść około 3,2 mln zł, zaś dofinansowanie do 1,6 mln zł. Realizacja inwestycji ma potrwać do końca września 2019 r.

Z kolei budowa instalacji fotowoltaicznej na Nautice kosztować ma około 1,3 mln zł, zaś pozyskane dofinansowanie ma wynieść do 810 tys. zł. - Dzięki tej inwestycji basen stanie się przyjaźniejszy dla środowiska, a ponadto spodziewamy się oszczędności finansowych związanych ze zużyciem energii – mówi Bożena Amalio-Nowak.

Droga z dużymi szansami

Kolejnym zadaniem, na które gminnym urzędnikom najprawdopodobniej uda się pozyskać dofinansowanie, jest przebudowa ul. Ligonia w Turzy Śl. To ważna inwestycja, której mieszkańcy Turzy domagają się od dawna. Ul. Ligonia przebiega bowiem obok szkoły i przedszkola, a jej górny odcinek, nie dość, że jest wąski i koślawy, to jeszcze pozbawiony chodnika. Dlatego najbardziej o przebudowę apelowali rodzice, zatroskani o bezpieczeństwo swoich pociech. Jest spora szansa na to, że ich apele zostaną w końcu wysłuchane. Gmina wnioskowała bowiem o środki rządowe na realizację tej inwestycji. Szanse są spore, bo jej wniosek znalazł się na czwartym miejscu listy rankingowej Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Inwestycja ma pochłonąć prawie 3,5 mln zł, zaś dofinansowanie zewnętrzne w takim przypadku wyniesie ponad 1,7 mln zł. Oczywiście będą jeszcze odwołania samorządów, których wnioski znalazły się niżej, ale jesteśmy dobrej myśli. Skoro nasz wniosek otrzymał sporo punktów, to raczej dofinansowanie powinniśmy dostać – mówi Amalio-Nowak. Jeśli tak się stanie, droga zostanie przebudowana w 2018 r. Nowy asfalt pojawi się na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Wodzisławską.

(art)