Wtorek, 29 września 2020

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

10 tys. zł za deputat. Tłum emerytowanych górników na spotkaniu w Wodzisławiu

23.10.2017 19:21 | 17 komentarzy | mak

Gdzie i na jakich zasadach można składać wnioski o 10 tys. zł rekompensaty za deputat? Na te i inne pytania emerytowanych górników odpowiadał dzisiaj poseł Krzysztof Gadowski. Sala wodzisławskiego urzędu miasta pękała w szwach.

10 tys. zł za deputat. Tłum emerytowanych górników na spotkaniu w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszystko o wypłacie 10 tys. zł za deputat węglowy - pod takim hasłem poseł Krzysztof Gadowski (PO) organizował 23 października spotkania dla emerytów i rencistów górniczych oraz ich rodzin. Jedno ze spotkań odbyło się w wodzisławskim urzędzie miasta. Przyszło tyle osób, że sala, w której zwykle odbywają się sesje rady miasta, okazała się niewystarczająca. Część osób stała na korytarzu. - Takiego zainteresowania się nie spodziewałem, przepraszam za te warunki - rozpoczął spotkanie poseł. - Przyjechałem tu do was nie po to, żeby politykować - zaznaczył.

Najpierw poseł przedstawił założenia ustawy. Przypomnijmy, że ustawa przewiduje wypłatę rekompensat za utracone deputaty węglowe. Zgodnie z wyliczeniami 240 tys. rodzin emerytów górników dostanie po 10 tys. zł.

Uwaga, będzie 21 dni na złożenie wniosku

Osoba uprawniona musi złożyć wniosek o wypłatę rekompensaty do 21 dni od wejścia w życie ustawy (przypomnijmy, że 23 października prezydent podpisał ustawę, wiec lada dzień wejdzie ona w życie). - Pamiętajcie, że ta ustawa zabiera wam dożywotnio możliwość dochodzenia swoich praw do deputatu. Rząd mówi, że da wam 10 tys. zł, ale jednocześnie chce od was pisemne oświadczenie, że nie będziecie się już ubiegać o swoje prawo do deputatu - podkreślał poseł Gadowski. Dodał, że w tej sytuacji każdy ma dwie możliwości. - Albo składacie wniosek wraz z oświadczeniem, bierzecie 10 tys. zł rekompensaty i nie macie już dalszych roszczeń, albo nie składacie wniosku, nie bierzecie 10 tys. zł i idziecie do sądu dochodzić swoich praw - mówił.

Gdzie pobrać wnioski? Gdzie złożyć?

Szczegółowe informacje na temat procedury składania wniosków mają być przekazywane za pośrednictwem spółek węglowych. - W każdej spółce węglowej otrzymacie potrzebne informacje - zapewniał poseł.

Wnioski będzie można pobrać ze stron internetowych: spółek węglowych, ministerstwa energii i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wnioski będzie też można pobrać w stacjonarnych punktach, które dopiero zostaną uruchomione. W tych samych punktach trzeba będzie składać podpisane wnioski.

Podpisane wnioski należy złożyć w wyznaczonych punktach, nie można ich składać drogą elektroniczną. - Na dziś nie ma jeszcze jeszcze gotowych formularzy wniosków, bo ustawa nie została opublikowana - mówił poseł.

Punkty, w których będzie można składać wnioski, będą prowadzone przez spółki węglowe lub SRK. Poseł podał kilka punktów, w których mają być przyjmowane wnioski. Są to m.in.:

  • Radlin - KWK Marcel - ul. Korfantego 52, budynek byłej stolarni
  • Chwałowice - KWK ROW - ul. Przewozowa 13 a
  • Pszów - KWK Anna - ul. Skwary 21
  • Rydułtowy - KWK ROW - budynek byłego klubu NOT, ul. Ofiar Terroru 87
  • Rybnik - biurowiec KWK Jankowice - ul. Jastrzębska 12
  • Rybnik - przychodnia - ul. Jastrzębska 12

Ostateczna lista punktów zostanie jeszcze opublikowana po wejściu w życie ustawy.

Gdzie mam pójść?

Byli górnicy pytali, czy muszą składać wnioski w swoim byłym zakładzie pracy, czy mogą w każdym z wyznaczonych punktów. - Rano otrzymałem informację z PGG, że można złożyć w każdym dowolnym punkcie. Ale ja namawiam do składania wniosku tak, gdzie państwo pracowali, bo zakład ma od razu cała waszą kartotekę - apelował poseł. - Natomiast jeśli dana kopalnia już nie istnieje, to można złożyć w najbliższym punkcie - tłumaczył Gadowski.

Należy mi się czy nie należy?

Jeśli ktoś chce ubiegać się o 10 tys. zł rekompensaty, ale nie ma pewności, czy pieniądze mu się należą, to i tak powinien złożyć wniosek. - Jeśli ktoś czuje się uprawniony, to lepiej, żeby złożył i nie przespał tego. W przypadku odmowy zawsze można się od niej odwołać. Natomiast jeśli ktoś nie złoży wniosku, nie będzie miał szansy na odwołanie - uczulał poseł.

Ludzie:

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm