Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Kultura

GOK – bijące serce gminy Kornowac

13.10.2017 07:00 | 0 komentarzy | eos

Pięć nowoczesnych placówek kultury, które zajęły miejsce niegdysiejszych świetlic, całkowicie odmieniły życie kulturalne najmniejszej z podraciborskich gmin.

GOK – bijące serce gminy Kornowac
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kultura w rękach sześciu kobiet

Największy i najbardziej nowoczesny jest dziś dom kultury w Kobyli, wyremontowane zostały placówki w Rzuchowie i Pogrzebieniu, a na odnowienie czeka ośrodek kultury w Łańcach. Życiem tętni też świetlica w Kornowacu. Miejsca te codziennie odwiedzają dzieci. – Wszystkie pracujące w naszych domach kultury panie to profesjonalistki, po studiach pedagogicznych, resocjalizacyjnych, a przy tym utalentowane artystycznie. Doskonale wiedzą, jak organizować czas dzieciom, aby ciekawie i bezpieczne mogły spędzać go tam, jednocześnie ucząc się czegoś fajnego – chwali swoje pracownice Wiesława Bochynek.

Program zajęć musi być atrakcyjny, ponieważ udział w nich jest całkowicie dobrowolny. Stale więc organizowane są imprezy sportowo–ruchowe połączone z tańcem, prowadzone przez Marię Łomnicką, kółka matematyczne i języka angielskiego, a w przyszłości z języka niemieckiego oraz kółko plastyczne połączone z rękodziełem prowadzone przez utalentowaną Danielę Widotę.

– Nadal uzupełniamy się we współpracy ze szkołami, ponieważ zarówno tam, jak i do nas przychodzą te same dzieci i młodzież. Z myślą o najmłodszych prowadzimy kółko teatralne „Na śląskim podwórku”, zajęcia gry na gitarze w Rzuchowie i Pogrzebieniu oraz zajęcia czytelniczo–polonistyczne w świetlicy w Kornowacu. Powstanie też kółko szachowe. Dla dorosłych jest zaś zumba, aerobik i pilates. Ponieważ w gminie jest dużo ludzi samotnych, zamierzamy utworzyć Klub Seniora „Wspaniali dojrzali”. Wcześniej jednak chcę spotkać się z ludźmi starszymi i posłuchać czego od nas oczekują – zapowiada.

W program domów kultury wpisanych jest wiele stałych imprez, te tradycyjne to m.in.: kiermasze kulinarne na Wielkanoc i Boże Narodzenie, Dzień Kobiet, Dzień Seniora, mikołajki. Tam odbywają spotkania gminne, jubileusze, zapraszani są też artyści spoza gminy, jak np. Teatr Amatorski „Na Zamku” w Raciborzu.