Niedziela, 20 maja 2018

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Płot naprzeciwko baru Expres zmieni się nie do poznania

13.09.2017 07:00 | 0 komentarzy | mak

Na betonowym ogrodzeniu okalającym teren rydułtowskiej kopalni - tuż przy pętli autobusowej - powstanie graffiti. Urzędnicy z Rydułtów zapowiadają, że to tylko jedna z całego cyklu inicjatyw związanych z graffiti.

Płot naprzeciwko baru Expres zmieni się nie do poznania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Graffiti jest w Rydułtowach mile widziane. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Nie mogą to być przypadkowe i wulgarne bohomazy, które jedynie szpecą miasto. Tworzyć można na wyznaczonych przestrzeniach, a projekty malunków muszą być wcześniej zaakceptowane przez urzędników. Co jakiś czas miasto organizuje festiwale graffiti i wtedy twórcy mogą zademonstrować swoje umiejętności.

Tym razem płot

Wkrótce w Rydułtowach zmieni się wygląd kolejnego obiektu. Graffiti pokryje betonowy płot okalający teren kopalni. Chodzi o płot przy pętli autobusowej, tuż obok przejazdu kolejowego na ul. Ofiar Terroru, naprzeciwko znanego baru Expres.

- Betonowy płot nie jest w najlepszym stanie. Zwróciliśmy się więc do przedstawicieli kopalni z pytaniem, czy wyrażą zgodę na to, by został ozdobiony graffiti. Odpowiedź była pozytywna - mówi sekretarz miasta, Krzysztof Jędrośka.

Początkowo miasto myślało nawet o konkursie na najciekawsze graffiti, które mogłoby się tam znaleźć. O wsparcie w organizacji przedsięwzięcia zwrócono się do Tomasza Lisa z Rybnika, zdolnego twórcy graffiti. - Tomasz Lis stwierdził, że chętnie wymaluje płot wraz ze swoją ekipą, na co przystaliśmy - podkreśla sekretarz.

Najbliższy weekend

Projekt graffiti jest już gotowy. Dominować będzie kolor zielony, ale szczegółów nie chcemy zdradzać. Ciekawostką jest to, że pień rosnącego przed płotem drzewa ma zostać wkomponowany w całość. Twórcy graffiti planują przystąpić do pracy w najbliższy weekend, 16 i 17 września.

Rydułtowy mają kolejne pomysły

W przyszłości graffiti ma pojawić się też w innych miejscach na terenie Rydułtów. Jednym z nich ma być płot otaczający teren KS "Naprzód".

To nie wszystko. - Jeszcze w tym roku, o ile pozwolą na to warunki pogodowe, planujemy również zorganizować otwarty konkurs graffiti - zapowiada sekretarz Jędrośka. 

Murale

Z kolei w przyszłym roku w przestrzeni miejskiej mają pojawić się murale. Na początek na budynkach należących do miasta. Ale jeśli będzie zainteresowanie - na przykład ze strony spółdzielni mieszkaniowych czy sklepów - to również i na kolejnych obiektach.