Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Wodzisław znalazł przyjaciół w Armenii. Będzie nowe miasto partnerskie?

25.08.2017 09:53 | 11 komentarzy | mak

Wodzisław Śląski może zyskać nowe miasto partnerskie. Chodzi o położone w zachodniej części Armenii miasto Artik. Prezydent Mieczysław Kieca spotkał się już z jego przedstawicielami.

Wodzisław znalazł przyjaciół w Armenii. Będzie nowe miasto partnerskie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Armenia to jeszcze ciągle dość nowy kierunek partnerskiej współpracy dla polskich miast. Skąd zatem pomysł? Genezy można upatrywać w wizycie ormiańskiej nauczycielki z drugiego co do wielkości armeńskiego miasta – Giumri w jednej z wodzisławskich szkół. Wówczas pojawiła się pierwsza myśl o możliwości podjęcia współpracy. - Wstępnie rozeznaliśmy temat, sprawdziliśmy możliwości i chęci ze strony armeńskiej. Okazało się, że mamy o czym rozmawiać, a strona armeńska z wielu względów jest bardzo zainteresowana konkretną współpracą – wyjaśnia prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Numer cztery

Do tej pory trzy polskie miasta: Warszawa, Lublin i Białystok nawiązały partnerstwo z miastami w Armenii. Wodzisław Śląski może być czwarty. Wcześniej szanse wynikające z takiego partnerstwa dostrzegły liczne miasta z Francji czy Niemiec. Kierunek współpracy wydaje się być bardzo ciekawy. - W maju tego roku, podczas corocznego spotkania z wodzisławskimi przedsiębiorcami w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, sporo rozmawialiśmy o nowych, przyszłościowych kierunkach współpracy, zwłaszcza współpracy gospodarczej. Przedsiębiorcy wyraźnie zwracali uwagę, iż coraz bardziej znacząca staje się współpraca z państwami z rejonu Kaukazu. Potwierdziły to wszelkie analizy i rozmowy, które udało nam się przeprowadzić – mówi Mieczysław Kieca. - Zawiązanie partnerstwa z jednym z armeńskich miast rysuje się więc jako właściwe i dobrze rokujące – dodaje prezydent.

Wizyta w Armenii

Pierwsze kroki do podpisania partnerskiego porozumienia już zostały wykonane. Prezydent Mieczysław Kieca wraz ze swoim zastępcą Dariuszem Szymczakiem oraz radną Rady Miejskiej Izabelą Kalinowską na zaproszenie ze strony armeńskiej odwiedzili prowincję Szirak, której stolicą jest wspomniane wcześniej miasto Giumri. Na miejscu spotkali się z gubernatorem prowincji, który potwierdził wolę podjęcia współpracy. - O tym, że Armenia jest ciekawym kierunkiem podejmowania partnerstwa przekonać się mogliśmy również podczas rozmów z polskim konsulem w Erywaniu. Polska ambasada zapewniła nas o chęci udzielenia wsparcia w organizowaniu kontaktów na gruncie biznesowym. Wzajemne wizyty przedsiębiorców, nawiązanie współpracy gospodarczej, partnerstwo handlowe – to główne tematy naszej rozmowy – wyjaśnia Mieczysław Kieca.

Co w ramach współpracy?

Wstępne memorandum dotyczące woli partnerskiej współpracy zostało podpisane przez prezydenta w Artik, jednym z trzech miast prowincji Szirak. Nawiązanie współpracy partnerskiej pomiędzy miastem Wodzisław Śląski i miastem Artik ma na celu stworzenie warunków do wymiany doświadczeń samorządów w dziedzinach należących do zadań własnych gminy. W ramach współpracy nasze miasta będą mogły wymieniać doświadczenia z zakresu biznesu i handlu, edukacji, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, turystyki, rozwoju sportowego i kulturalnego.  Dzięki partnerstwu możliwa stanie się również wymiana doświadczeń gospodarczych, w tym związanych z rozwojem myśli technologicznej, nawiązywanie kontaktów biznesowych czy ułatwienie współpracy lokalnym przedsiębiorcom. - Ponadto – mówi prezydent miasta - dzięki podjętej współpracy partnerskiej, otrzymamy możliwość  nawiązywania wzajemnych kontaktów pomiędzy samorządowcami i mieszkańcami naszych miast. Założyć można, iż partnerstwo z armeńskim miastem Artik da nam możliwość współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, uczniami szkół, różnymi organizacjami czy stowarzyszeniami. Bardzo prawdopodobne jest, iż partnerska współpraca da nam szansę podejmowania wspólnych działań w dziedzinie sportu, a także ubogacające wzajemne prezentowanie tradycji i dorobku kulturalnego.

Artik jest ośrodkiem administracyjnym leżącym u podnóża masywu górskiego Aragac. To miejsce wydobycia i obróbki różowego tufu. W mieście znajduje się wiele zakładów zajmujących się przetwórstwem kamienia produkujących trawertyn i bazalt. Ponadto miasto pracuje nad odbudową prężnego niegdyś przemysłu dziewiarskiego. Armenia w coraz większym stopniu jest zainteresowana współpracą gospodarczą z krajami Europy. Dzięki współpracy z Artik Wodzisław Śląski ma szansę na zaistnienie na mapie tej współpracy.

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca skieruje uchwałę, poprzez rozważenie której wodzisławscy radni zdecydują, czy miasto Wodzisław Śląski zyska nowego partnera.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.