Czwartek, 20 czerwca 2019

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Szkoła specjalna z siłownią i strefą rekreacji

14.08.2017 19:00 | 0 komentarzy | mak

Teren przy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych zmieni się nie do poznania. Powstanie tam nowe boisko wielofunkcyjne. Do tego siłownia na wolnym powietrzu, strefa rekreacji i strefa gier podwórkowych.

Szkoła specjalna z siłownią i strefą rekreacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na przebudowę boiska przy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu (ZPSWR). Zgodnie z koncepcją zagospodarowania terenów rekreacyjnych wokół ZPSWR, powstanie tam nie tylko nowe wielofunkcyjne boisko szkolne z bramkami do piłki nożnej, ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz z bieżnią i zeskocznią do skoku w dal. W jego sąsiedztwie wybudowany zostanie również plac zabaw połączony z siłownią zewnętrzną – oba obiekty podobnie jak boisko – na sztucznej nawierzchni. Cały kompleks (bez boiska) zaprojektowano na planie prostokąta o wymiarach 34×21 m.

Na placu zabaw przewidziano siedem rodzajów urządzeń zabawowych, które na różne sposoby stymulują dziecięcy rozwój ruchowy i intelektualny, m.in. huśtawki, karuzelę z możliwością wjazdu wózków inwalidzkich czy zestawy zabawowo-sprawnościowe.

W skład projektowanej siłowni zewnętrznej wejdzie m.in. wyciąg górny i krzesło do wyciskania, orbitrek i biegacz, a także rowerek i podciąg. W pobliżu zamontowany zostanie też stół do tenisa stołowego.

Nie lada atrakcją dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza w najcięższym stopniu dotkniętych niepełnosprawnościami, będzie strefa rekreacji, składająca się z czterech obszarów o różnych kolorach i o różnej szacie roślinnej. Powstanie też specjalna strefa do uprawiania gier podwórkowych jak klasy itp. Dzięki temu bez względu na stan zdrowia i niepełnosprawność wszyscy podopieczni Zespołu Placówek będą mogli korzystać z dogodnych warunków do rekreacji i rehabilitacji na świeżym powietrzu.

Inwestycja poprawi warunki rozwoju aktywności i rehabilitacji ruchowej, a także pozwoli na rozszerzenie funkcji obiektu w zakresie rehabilitacji i aktywizacji społecznej, przez co wzmocni szanse edukacyjne dzieci z niepełnosprawnościami. Co ważne, obiekt będzie dostępny nie tylko dla uczniów ZPSWR. Po zakończeniu zajęć dydaktycznych w szkole boisko wraz z otoczeniem będzie udostępniane społeczności lokalnej oraz klubom sportowym. Sprzyjać temu będzie również nowe oświetlenie obiektu, pozwalające na realizację aktywności ruchowych także po zmierzchu.

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków budżetu powiatu wodzisławskiego oraz pozyskanej rządowej dotacji z „Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej”.

opr. (mak)