środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Lenartowicz: Społeczeństwo się obudziło

03.08.2017 07:00 | 26 komentarzy | żet

Posłanka PO Gabriela Lenartowicz o protestach, reformie sądownictwa oraz pomysłach na ochronę Puszczy Białowieskiej i walkę ze smogiem.

Lenartowicz: Społeczeństwo się obudziło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Prezydent Andrzej Duda zawetował przyjęte przez parlament ustawy o reformie Krajowej Rady Sądowniczej oraz Sądu Najwyższego. Czy odbiera to Pani jako sukces protestów, do których pani zachęcała i w których brała pani udział?

– Myślę, że to jest przede wszystkim sukces Polski obywatelskiej – i tu wyrazy szacunku i podziękowania dla raciborzan, którzy przyłączyli się do protestu. Pokazaliśmy nie tylko prezydentowi, nie tylko większości rządzącej, ale także sobie samym, że nasz obywatelski głos ma znaczenie, że nie jest głosem wołającego na puszczy i że nasza niezgoda na metody, którymi próbuje się nas na siłę uszczęśliwiać, może być skuteczną presją. Dobrą stroną tej sytuacji jest to, że społeczeństwo się obudziło – obywatele obudzili się do swoich postaw obywatelskich. One nie ograniczają się do świadomego udziału w wyborach, ale też do takich wystąpień i protestów publicznych. Są one przestrogą dla rządzących, że np. próby zmiany ordynacji wyborczej w takim kierunku, by zapewnić wygraną obecnie rządzącym, nie odbędą się bez kontroli społecznej.

– Sądowcnitwo powinno zostać po staremu?

– Sądownictwo w Polsce nie działa dobrze, ale to co nam zaproponowano nie miało z reformą nic wspólnego. Było tylko przejęciem władzy personalnej i politycznej nad sądami. Pan prezydent zaproponował prace nad rzeczywistą reformą sądownictwa. My chcemy – i tak też rozumiemy zapowiedzi pana prezydenta – żeby była to rzeczywista reforma, która będzie przybliżała sądy Polakom, będzie skracała procedury, uczyni sądy przyjaźniejszymi dla ludzi, upodmiotowi obywatela wobec sądów. Liczymy na to, że deklaracje prezydenta są szczere i że te ustawy, które mają powstać w przeciągu dwóch miesięcy, będą przygotowywane przy partycypacji społecznej i eksperckiej, że to będą ustawy dobre, że to będzie rzeczywista reforma – dla Polaków, a nie dla władzy.

– Czy jako Platforma Obywatelska macie własne pomysły i propozycje związane z reformą sądownictwa?

– Takie propozycje są składane od długiego czasu i na pewno będą przysyłane do pana prezydenta. Zresztą o tym mówią zarówno deklaracje wsparcia intelektualnego szefa krajowej rady sądownictwa, jak i projekty składane przez stowarzyszenia sędziowskie. Myślę, że założenia takiej reformy oparte o identyfikację bolączek polskiego sądownictwa są. To nie jest kwestia gotowca, tylko wymieniania się diagnozą sytuacji i propozycjami rozwiązań prawnych. Na tym to polega, a nie na wyciąganiu królika z kapelusza.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm