Wtorek, 19 czerwca 2018

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Wakacje w mieście nie muszą być nudne czyli wycieczka z posłem po Rybniku [ZDJĘCIA, FILM]

17.07.2017 16:03 | 1 komentarz | pm

W naszym regionie nie brakuje interesujących, godnych odwiedzenia miejsc.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne czyli wycieczka z posłem po Rybniku [ZDJĘCIA, FILM]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne. Tym bardziej, że w naszym regionie nie brakuje interesujących, godnych odwiedzenia miejsc. Tę opinię potwierdzą z pewnością uczestnicy jednodniowej wycieczki autokarowej zorganizowanej przez Marka Krząkałę pod hasłem Szlakiem Lokalnych Zabytków Techniki. Pierwszym miejscem pobytu była wizyta w zabytkowej kopalni Ignacy - Hoym. To tutaj w Rybniku-Niewiadomiu znajduje się jeden z kilkudziesięciu zabytkowych obiektów na mapie zabytków techniki na Śląsku. Na terenie byłej kopalni „Ignacy” działa Stowarzyszenie, które stara się ocalić od zapomnienia ponad 200 letnią tradycję górniczą w Rybniku. Na terenie dawnej kopalni znajdują się m.in. dwie zabytkowe maszyny parowe z początku 20 stulecia. Jest również blisko 50 metrowa dawna wieża ciśnień, która w 2006 roku zmieniła swoje przeznaczenie. Dzięki środkom europejskim została wyremontowana i przekształcona w punkt widokowy, z którego po pokonaniu 220 schodów, można podziwiać panoramę Rybnika, Radlina, Wodzisławia, a przy bezchmurnej pogodzie nawet zachwycać się widokiem pasm górskich w Sudetach i Tatrach. Ci, którzy w minioną sobotę zdecydowali się na wejście na wieżę z pewnością nie żałują. Z wieży można było podziwiać interesujące widoki.

Kolejnym punktem wycieczki była Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach. W tym miejscu również mamy możliwość obcowania z ponad 100 letnią tradycją rozwoju kolejnictwa na naszym terenie. W roku 1899 roku oddano do użytku linię wąskotorową prowadzącą z Gliwic przez Nieborowice, będącą pierwszym etapem projektu przewidującego doprowadzenie linii kolejowej do Raciborza. W dwa lata później tor kolejowy dotarł do miejscowości Paproć. Zaś w 1903 roku linia kolejowa dotarła do Raciborza i liczyła łącznie 51 km. Kolej wąskotorowa połączyła z sobą 10 miejscowości pozbawionych wcześniej sprawnej komunikacji. Warto odnotować, iż w rekordowym roku 1954 przewieziono łącznie ponad 1 milion 800 tysięcy pasażerów. W ostatnim roku funkcjonowania regularnego ruchu pod szyldem PKP tj. w roku 1991 z usług kolei skorzystało nieco 90 tysięcy osób. Dzisiaj po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach. Przejazd kolejką wąskotorową oraz możliwość zrobienia zdjęć i zwiedzenia budynku danej lokomotywowni z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. Ostatnim akcentem była wizyta w kompleksie pałacowo-klasztornym w Rudach połączona ze zwiedzaniem parku oraz wizytą na placu zabaw.

- Wakacje to czas szczególny. Wielu z nas w tym czasie wyjeżdża w odległe rejony Polski i Europy, szuka atrakcji. Zapominamy, że ciekawie możemy spędzać wspólnie chwile tutaj, kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. O tym, że warto było zorganizować taki wyjazd świadczyły uśmiechnięte twarze uczestników, a przede wszystkich dzieci – podsumowuje całą inicjatywę poseł Marek Krząkała.

Wyjazd został w pełni sfinansowany z prywatnych środków parlamentarzysty, a ogłoszenie o organizowanej wycieczce ukazało się na jednym z profili społecznościowych posła. W wyjeździe uczestniczyło 48 osób.

Ludzie:

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Poseł na Sejm