środa, 12 sierpnia 2020

imieniny: Klary, Lecha, Hilarii

RSS

Koniec śledztwa w sprawie zabójstwa w Kamieniu

12.07.2017 12:14 | 0 komentarzy | acz

Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie morderstwa w Rybniku Kamieniu. Ciało starszego mężczyzny przez siedem lat leżało pod warstwą betonu w ogródku, w którym bawiły się dzieci.

Koniec śledztwa w sprawie zabójstwa w Kamieniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa, o której piszemy, nadaje się na scenariusz horroru. Przypomnijmy, w lutym tego roku mieszkańców rybnickiej dzielnicy Kamień zelektryzowała wiadomość o morderstwie, do którego doszło na terenie jednej z posesji przy ulicy Poremby. Policjanci odnaleźli na niej szczątki 61-letniego Andrzeja B. Mężczyzny szukano od siedmiu lat. Z zebranych w 2010 roku materiałów wynikało, że 61-latek mógł wyjechać za granicę lub na północ Polski. Tak twierdził Sebastian P., który zamieszkał w domu Andrzeja B. Zniknięcie mężczyzny od razu wydało się organom ścigania podejrzane. Starszy człowiek, domator, który nigdy nie wyjeżdżał, nagle miał porzucić dom i wyjechać z poznaną kobietą. Dodatkowo przestał pobierać zasiłek z opieki społecznej. Mijały lata, a policjanci nie potrafili natrafić na jakikolwiek ślad po 61-latku. Coraz bardziej prawdopodobna była wersja, że Andrzejowi B. ktoś pomógł „zniknąć”. Pod lupę wzięto rodzinę P., ta jednak pokazała testament sporządzony przez zaginionego, w którym zapisał im dom. Miał jednak prawo w nim mieszkać do śmierci. Policja przesłuchała sąsiadów, dokładnie sprawdzono ogród przy domu. Policjanci przeszukujący posesję wtedy zajrzeli wszędzie, tylko nie w okolice kojca dla psa, który wówczas zajmował sporej wielkości owczarek niemiecki. Sprawa ucichła na kolejne lata. W ogrodzie bawiły się dzieci. Owczarek zdechł, a jego miejsce zastąpił mniejszy pies. Niedaleko kojca dla psa postawiono plastikowy domek dla dzieci, nieco dalej granatową trampolinę. Cztery lata temu przeszukiwano teren posesji przy pomocy georadarów. Rozebrano nawet kostkę na posesji. Nic nie znaleziono, bo i tym razem nikt nie sprawdził kojca dla psa.

Kucie betonu

Policjanci byli niemal pewni, że Sebastian P. ma jakiś związek ze zniknięciem Andrzeja B. Na początku roku zagrozili mu badaniem na wykrywaczu kłamstw. Kilka dni przed wyznaczonym badaniem Sebastian P. pękł i stawił się na komendzie obwieszczając, że w 2010 roku zabił Andrzeja B. 23 lutego na posesji w Kamieniu pojawili się policjanci. Swoje kroki od razu skierowali w stronę starego kojca dla psa. Boks był wciśnięty pomiędzy budynki gospodarcze. Policjanci niewiele mogli zrobić. Posadzkę w kojcu wykonano bardzo solidnie. Udało się ją skruszyć dopiero przy użyciu młota udarowego.