Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

110 lat zmagań krzyżanowickich strażaków z żywiołami

09.07.2017 16:05 | 0 komentarzy | eos

Ani walka do godzin porannych ze skutkami wichury, ani deszcz, ani też wjazd do akacji strażaków nie mogły zakłócić rocznicowych uroczystości, potwierdzając że krzyżanowicka OSP zawsze jest w gotowości zarówno do walki z żywiołami, jak i świętowania historycznych wydarzeń.

110 lat zmagań krzyżanowickich strażaków z żywiołami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bezsprzecznie takim zaś był jubileusz 110-lecia OSP Krzyżanowice, zainaugurowany procesją strażaków w asyście orkiestry pod batutą Krzysztofa Fulneczka do kapliczki św. Floriana oraz uświetniony uroczystą mszą w miejscowym kościele koncelebrowaną przez proboszcza ks. Jerzego Witeczka i kapelana strażaków o. Marcelego Dębskiego.

– Pamiętajmy, że OSP to nie tylko mury remizy, samochody i sikawki, ale ludzie, którzy ją budowali i dbali, aby kolejne pokolenia wzbogacały jej tradycje – powiedział przypominając historię krzyżanowickiej OSP obecny prezes Walter Bożek.

Podczas jubileuszowej uroczystości 110-lecia istnienia OSP Krzyżanowice nagrodzeni zostali najbardziej zasłużeni dla jednostki strażacy oraz sponsorzy, którzy przyczyniają się do tego, aby mogła rozwijać się podejmując walkę nie tylko z ogniem, ale i innymi żywiołami, które nawiedzają ziemię raciborską.

Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał Jan Mucha. Przyznano też Medale za zasługi dla pożarnictwa: złote – Krystianowi Krupie, Stanisławowi Bujakowi i Henrykowi Fichnie; srebrne – Raimudowi Adamkowi, Marianowi Świerczkowi, Łukaszowi Kotterbie, Alfredowi Fichnie, Andrzejowi Stanikowi, Januszowi Krupie i Pawłowi Seyfreiedowi; brązowe – Damianowi Drobnemu, Henrykowi Szewieczkowi, Andrzejowi Ochmanowi, Krzysztofowi Kolorzowi, Krystianowi Grzegorczykowi, Fabianowi Fichnie, Tomaszowi Organiściakowi, Janowi Dudkowi, Arkadiuszowi Kuhnowi, Andrzejowi Firze i Marcinowi Tkoczowi. Ponadto wręczono Odznaki Wzorowy Strażak: Andrzejowi Krziżokowi, Mateuszowi Masnemu i Szymonowi Szymiczkowi.

Za długoletnią działalność i zaangażowanie na rzecz jednostki listy pochwalne przekazano: Józefowi Hanowi, Pawłowi Kuczerze, Bernardowi Zrostkowi, Ditmarowi Wolfowi, Pawłowi Krupie i Konradowi Gajdeczce.

W uroczystości jubileuszowej uczestniczyli m.in.: poseł na Sejm RP Gabriela Lenartowicz, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach nadbryg. Piotr Buk, zastępca komendanta PPSP w Raciborzu mł. bryg. Paweł Sowa, prezes ZOP ZOSP RP w Raciborzu asp. sztab. Stefan Kaptur, komendanta gminnego OSP w Krzyżanowicach Krystian Jobczyk oraz wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki.

O historii OSP Krzyżanowice przeczytacie Państwo w najbliższym numerze "Nowin Raciborskich".