środa, 27 maja 2020

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Bez analizy nie warto ciąć drzew?

12.05.2017 12:30 | 1 komentarz | żet

Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zabierają głos w sprawie postulowanej przez radną Teresę Frencel wycinki drzew i krzewów w międzywalu na Ostrogu.

Bez analizy nie warto ciąć drzew?
Po lewej stronie ścieżki rowerowej widoczne zarośnięte międzywale, które było przedmiotem wystąpienia radnej powiatowej Teresy Frencel
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, radna Teresa Frencel na prośbę mieszkańców Ostroga zawnioskowała na sesji rady powiatu o zobowiązanie właściciela terenu znajdującego się w międzywalu na Ostrogu (zaplecze osiedla domków jednorodzinnych, nieopodal dawnej strzelnicy WOP) do jego uporządkowania, motywując to troską mieszkańców o bezpieczeństwo powodziowe. Większość radnych poparła ten wniosek i scedowała na zarząd powiatu raciborskiego obowiązek ustalenia właściciela terenu i podjęcia niezbędnych działań. Sprawdziliśmy w RZGW Gliwice, na jakim etapie znajduje się ta sprawa oraz czy wycinka drzew i krzewów na tym obszarze jest rzeczywiście konieczna.

Nie ma żadnego postępowania

– Przedmiotowy teren został zidentyfikowany jako obszar szczególnego zagrożenia powodziowego, a zatem taki, wobec którego, zgodnie z ustawą Prawo wodne, uzgodnienia należy podejmować za wiedzą i zgodą dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Dotychczas właściciele gruntu nie zwrócili się do RZGW w Gliwicach o uzgodnienie warunków jego uporządkowania – powiedziała nam Linda Hofman, rzecznik prasowy w RZGW Gliwice, dodając że obowiązek dbania o teren ciąży na jego właścicielu. Obecnie w tej sprawie nie toczy się jednak żadne postępowanie.

Najważniejsza jest Ulga

Pracownicy RZGW Gliwice przyznają, że zadrzewienie lub zakrzewienie obszaru międzywala może powodować utrudnienie spływu wód wysokich, a więc negatywnie oddziaływać na ochronę przeciwpowodziową. Nie zmienia to jednak faktu, że ograniczenie lub likwidacja zadrzewienia międzywala powinny być potwierdzone analizą przepustowości koryta rzeki – w jego głównej części oraz terenów zalewowych, która uwzględniałaby wpływ roślinności na podwyższenie się fali wezbraniowej. – Analizę taką, którą należy przeprowadzić na dłuższym odcinku rzeki, a nie tylko na odcinku dotyczącym omawianego terenu mogą zlecić władze samorządowe – dodaje L. Hofman z RZGW Gliwice.

Ludzie:

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"