środa, 16 czerwca 2021

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Empol chce zbudować w Raciborzu spalarnię śmieci

09.12.2016 19:00 | 4 komentarze | ma.w

– Jest przedsiębiorstwo, które chce zbudować w Raciborzu taki obiekt – mówi prezydent Mirosław Lenk. Twierdząco potraktował wpierw pytanie o spalarnię zadane przez radną Tomaszewską na sesji, a następnie w ten sam sposób zaspokoił dziennikarską ciekawość na konferencji prasowej.

Empol chce zbudować w Raciborzu spalarnię śmieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Włodarz potwierdził, że chodzi o plany firmy Empol, która ma na Dębiczu swój RIPOK (rodzaj sortowni odpadów) utworzony w partnerstwie z racioborskim samorządem. Zamiar Empolu został ujawniony w dokumentach urzędu marszałkowskiego. Chodzi o budowę bloku energetycznego, elektrociepłowni, gdzie utylizowane byłyby przesortowane w RIPOK odpady (tzw. RDF). Byłaby to jedna z ośmiu takich instalacji na Śląsku, oparta na współpracy z raciborską fabryką (prawdopodobnie chodzi o Rafako). – Ja będę to wspierał, bo to kategoria odnawialnych źródeł energii – zapowiada Mirosław Lenk.

Gdzie miałaby powstać spalarnia? Tego Lenk nie mówi, bo lokalizacji nie ogłoszono. – Nie ma jeszcze wystąpienia o pozwolenia na budowę czy warunki środowiskowe. To jeszcze nie ten etap – tłumaczył. Pytany o umiejscowienie w strefie gospodarczej na Ostrogu, włodarz odpowiada, że zainwestuje tam inna firma funkcjonująca na rynku odpadów, ale nie chodzi o spalarnię. Czy będzie to część Brzezia (Dębicz gdzie jest RIPOK) też nie wiadomo. – Lokalizacji może być wiele. Może być to nawet miejsce, dla którego aktualny plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiej funkcji, bo plan można zmienić – oznajmił włodarz.

(ma.w)

fot. theGerly/YouTube

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.