Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

25.10.2016 22:48 | 5 komentarzy | woj

Dziś posłowie byli w terenie. W lesie, w Kuźni, słuchali jak leśnicy mówili m.in. o suszy. Potem rajd w toyotach RZGW po czaszy Zbiornika. Co będzie jutro? - relacja z pierwszego dnia obrad poselskich komisji. 

Poselskie komisje o losie Zbiornika Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś, na terenie powiatu raciborskiego, rozpoczęły się wyjazdowe obrady połączonych Komisji sejmowych Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Posłowie zameldowali się w jankowickim Laskowie i szybko przyjechali na teren kuźniańskiego pożarzyska, przy wieży obserwacyjnej. Tu przywitali ich leśnicy z Rud. Nadleśniczy Robert Pabian opowiedział historię pożaru i nawiązał do obecnych warunków w lesie. Susza znacząco wpływa na to środowisko. Wody gruntowe mają w tym rejonie sięgać 10 m pod powierzchnią. Las potrzeba jakoś nawodnić - nieśmiało proponował posłom.

Po przekąsce posłowie złożyli kwiaty i znicze pod krzyżami, upamiętniającymi poległych strażaków na służbie Andrzeja Kaczynę i Andrzeja Malinowskiego.

Pomimo lekkiego poślizgu, gdyż niektórzy mieli problem z trafieniem do prawidłowych Jankowic - poseł to nieraz człowiek z drugiego województwa, to nie musi wiedzieć, że u nas są cztery (?) Jankowice obok siebie!, lasem, ścieżkami znanymi tylko leśnikom, komisja dotarła do Opactwa Cystersów w Rudach, gdzie w błyskawicznym tempie wypili kawę, a ciastko dojadali prawie w autobusie. Gospodarz, ks. Jan Rosiek cieszył się choć z tej ulotnej chwili, gdy pokazał gościom efekt swojej długoletniej pracy.

Pośpiech posłów przez sygnał od wiceministra środowiska Mariusza Gajdy, że na Zbiorniku Racibórz wszyscy nie mogą się doczekać przedstawicieli Sejmu. Posłowie przywitani przez władze RZGW oraz samorządowców przejechali się wokół zapory czołowej. Jechali terenówkami ale powiedzieli, że osobówką spokojnie można jechać. Kilka razy poczułem miskę olejową, ale nie puściło. Zdjęcia stamtąd trochę rozmazane, bo robione z biodra w czasie jazdy w kolumnie VIP-ów.

O losie Zbiornika posłowie będą z pewnością debatować 26 października, kiedy odbędzie się druga część obrad. Komisje ugości MOKSiR w Kuźni Raciborskiej.

Czytaj także:Ludzie:

Robert Pabian

Robert Pabian

Mgr inż. Robert Pabian jest zastępcą nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Jest także myśliwym.