Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

SYTUACJA HYDROLOGICZNA:

Piotr Klima: klub seniora posłuży wąskiej grupie ludzi

24.12.2015 07:30 | 0 komentarzy | ma.w

Radni różnią się opiniami na temat klubu seniora. - Coś mi się tu nie podoba - ocenia Piotr Klima. Michał Fita widzi seniorów w domu kultury, a Marek Rapnicki porównuje ich do gołębi, którym należy się swoboda.

Piotr Klima: klub seniora posłuży wąskiej grupie ludzi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Grupa seniorów, dość liczna w mieście, akcentuje swoje potrzeby. To będzie jedyny klub seniora jaki powstanie w 2016 roku - poinformował prezydent Lenk pytany o zaplanowany w budżecie wydatek 100 tys. zł na adaptację pomieszczeń pod nowy obiekt. Ma powstać w pobliżu sklepu przy ul. Staszica. Będzie się mieścił na powierzchni około 70 -80 m kw. - To na razie zapotrzebowanie środków na ten cel. Wcześniej zostanie sporządzony kosztorys i projekt. Wchodzi w te koszty wyposażenie lokalu - wyjaśniał Lenk członkom komisji budżetu 21 grudnia.

Wątpliwości w tej sprawie pierwszy zgłosił Piotr Klima z NaM-u. - Patrząc na liczebność seniorów w mieście to oferujemy im małą placówkę. Labirynt był lepszą lokalizacją. W takiej koncepcji posłuży to kilkunastu osobom z zarządu. To są tysiące ludzi. Chcę poznać specyfikację i preliminarz kosztów. W co tam pójdą te pieniądze? To będzie niecelowy wydatek. Jestem za tym by seniorom dawać pieniądze, należy im się i tak dalej - mówił rajca.

Klima dopytywał czy przeniesie się tam biuro związku emerytów. Gdy usłyszał, że nie, to ocenił, że "to bez sensu by w niedalekiej odległości znajdowały się dwa punkty dla seniorów". Oznajmił: coś mi się tu nie podoba.

Mirosław Lenk odparł, że wniosek o powstaniu i lokalizacji klubu wypracowała rada seniorów. Obiecał radnemu Klimie konsultację z naczelnikiem wydziału spraw społecznych Iwoną Trzeciakowską. - Tego typu lokalom, przeznaczonym dla seniorów, stawia się pewne uwarunkowania. Rozmawiałem o tym z seniorami. Mówimy o seniorach, którzy nie są aktywni w życiu miasta. Ci spoza ŚUTW czy ZEiR. W tym klubie będzie realizowany określony program aktywizacji ludzi. Chodzi o wyciągnięcie z domów takich ludzi - wyjaśnił prezydent.

Radną Annę Ronin z Mniejszości Niemieckiej zainteresowała relacja wydatków: 200 tys. zł na remont 20 lokali socjalnych i 100 tys. zł na adaptację pomieszczeń pod klub seniora. Prezydent Lenk wyjaśnił, że klub powstanie w lokalu po dużym sklepie i dlatego zarezerwowano na ten cel tej wysokości środki.

Radny Michał Woś (niezależny) przypomniał, że sugerował pozyskanie dotacji pozabudżetowej na aktywizację seniorów. Pytał czy klub powstanie za pieniądze podatników czy z programu rządowego "Senior Vigor". - Wtedy rozmawialiśmy o dziennym domu dla seniorów. To znacznie wyższe nakłady niż klub. Proponowaliśmy seniorom stary Labirynt w RCK, tam można byłoby dom seniora zlokalizować. Środowisko starszych raciborzan nie zaakceptowało tej koncepcji - odpowiedział prezydent Mirosław Lenk.

Radny Michał Fita (niezależny) sugerował wykorzystać na klub seniorów, którąś z placówek już istniejących, w domach kultury lub szkołach. - Na niektóre z dróg wydaje się kwoty tego rzędu. Lepiej tam przesunąć te 100 tys. zł - zaproponował.

Marek Rapnicki (niezależny), opierając się na doświadczeniach pracy animatora kultury w RCK i kontaktach z działaczami Dobra Ojczyzny, którzy tam urzędują, proponował utworzenie odrębnej placówki dla seniorów. - Suwerenność takiego środowiska jest bardzo ważna. Ci ludzie nie powinni być gdzieś sublokatorami tylko mieć coś własnego. Obecność takich stowarzyszeń w gościnie ma różne swoje meandry i nie zawsze kończy się to dobrze. W domach kultury nie ma pomieszczeń, które czekają na emerytów. Skoro wypuściliśmy takiego gołąbka jak rada seniorów to teraz nie zmuszajmy go usiadł tam gdzie my tego chcemy - podsumował.

Franciszek Mandrysz (Czas na zmiany w mieście) uznał dyskusję za "chaos budżetowy". Dziwił się, że nie doprowadzono do skutku pomysłu z zeszłej kadencji aby na dom dla seniorów przekształcić starą komendę policji na placu Wolności. Prezydent Lenk wyjaśnił, że wobec tego obiektu Miasto Racibórz ma inne plany i będzie wnioskować do RPO (fundusze unijne) o stworzenie tam tzw. mieszkań wspomaganych. - Perspektywa przekształceń tego budynku sięga 2019 roku - wyjaśnił.

W Kędzierzynie Koźlu działają trzy kluby seniora. Raciborscy seniorzy wizytowali je w tym roku.

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Michał Woś

Michał Woś

Były radny Raciborza, były wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik ministra Zbigniewa Ziobry, radny sejmiku śląskiego i członek zarządu województwa.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz