środa, 13 listopada 2019

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Elektroniczne L4 – zwolnienia nie musisz już dostarczyć do zakładu pracy

23.12.2015 08:54 | 0 komentarzy | tora

Od nowego roku czeka nas rewolucja w wystawianiu zwolnień lekarskich. Lekarze będą mogli je wystawiać elektronicznie i za pośrednictwem internetu przesyłać do ZUS. Dzięki temu ZUS i pracodawca, który założy profil na PUE będzie miał od razu informację o chorobie pracownika, a także liczbie dni jego nieobecności. ZUS przekonuje, że tak będzie szybciej i wygodniej dla wszystkich.

Elektroniczne L4 – zwolnienia nie musisz już dostarczyć do zakładu pracy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wchodzące w życie z początkiem 2016 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wg ZUS przysporzą pracownikom szereg korzyści. Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). - Nie będzie już musiał podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić rodzinę czy znajomych o dostarczenie zwolnienia. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzecznik Oddziału ZUS w Rybniku. Nie będzie wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Dotychczas było tak, że jeśli pracownik nie dostarczył swojego zwolnienia lekarskiego w terminie 7 dni od daty wystawienia, wówczas jego zasiłek chorobowy za każdy dzień zwłoki był obniżony o 25 proc.

Czas na rehabilitację

Z punktu widzenia pacjenta zmiana przyniesie jeszcze jedną korzyść. Otóż system przypomni lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą. W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy wniosek i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Warunek – profil PUE

Aby możliwe było przekazywanie pracodawcy elektronicznych zwolnień, musi on mieć założony profil na PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Posiadając ten profil otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie. Na PUE będzie wydzielone specjalne miejsce, w którym będą widoczne elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika. Istotne jest również to, że pracodawca będzie mógł drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

Gdy pracodawca nie ma PUE

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz będzie musiał wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik będzie musiał dostarczyć swojemu pracodawcy.

Papierowe do końca 2017 r.

Lekarz będzie mógł wystawiać papierowe zwolnienia według obecnie obowiązujących zasad jeszcze do końca 2017 r. Jeśli wystawi papierowe zwolnienie, będzie musiał poinformować pacjenta o konieczności doręczenia zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (m.in. w przypadku przedsiębiorców) w terminie 7 dni od jego otrzymania. Gdy termin ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy czy opiekuńczy zostanie obniżony o 25 proc. (za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia).

(tora)