Poniedziałek, 22 lipca 2019

imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

RSS

Przyjechali z daleka na jubileusz 80-lecia parafii NSPJ w Raciborzu [ZDJĘCIA]

20.10.2015 20:24 | 0 komentarzy | żet

20 października 2015 roku w 80-tą rocznicę konsekracji kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu w świątyni odprawiono Mszę Świętą z okazji jubileuszu. W uroczystości wzięli udział księżą wywodzący się z naszej parafii.

Przyjechali z daleka na jubileusz 80-lecia parafii NSPJ w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Już na początku Mszy Świętej ks. proboszcz Adam Rogalski wymienił kapłanów wywodzących się z parafii NSPJ w Raciborzu (szczegóły pod tekstem). Ci którzy mogli, odpowiedzieli na zaproszenie księdza i wzięli udział w uroczystości. - Kleryków obecnie nie ma, więc módlmy się obecnie o powołania - zwrócił się do wiernych.

Płomienne kazanie wygłosił ks. Aleksander Radecki. - 80 lat. Dużo to czy mało? Długo czy krótko? Zależy jaką miarą mierzyć (...) To tyle co jedno pokolenie - mówił, dodając, że co prawda można spróbować policzyć parafian z tego okresu, ustalić liczbę ślubów, chrzcin, pogrzebów, jednak łask duchowych, które spłynęły na parafian w tym czasie zliczyć nie w sposób.

- Ta świątynia jest materialnym znakiem wiary ludzi, którzy na terenie parafii żyli i żyją (...) Mamy prawo być dumnijako wspólnota parafialna, stając pod Sercem Jezusa - mówił do wiernych, zwracając jednak uwagę, że "większość naszych bliskich i znajomych gubi się Panu Jezusowi", mimo że kiedyś byli z nami. Postawił również pytanie, czy cząstka odpowiedzialności za ten stan rzeczy nie spoczywa na nas samych. - Ten pomnik wiary jakim jest ta świątynia istnienie tylko dzięki żywym ludziom, którzy tu są - mówił. - Jezus nie chce być więźniem w tej świątyni - mówił na zakończenie, wzywając wiernych do ewangelizacji.

Wojtek Żołneczko


Pierwszą mszę prymicyjną w historii kościoła odprawiono 4 sierpnia 1937 - sprawował ją raciborzanin ks. Gerard Krauze. Kolejną mszę prymicyjną 2 sierpnia 1939 roku odprawił ks. Eryk Mrozek. Następne trzy przypadły na czas II wojny światowej - odprawili je ks. Walter Pietsch (1940), ks. Erwin Gitzler (1941) oraz ks. Jan Leppich (1942).

Na kolejną prymicję w kościele NSPJ trzeba było czekać aż dwadzieścia cztery lata - w 1966 roku do głównego ołtarza przystąpił neoprezbiter Bogdan Kicinger. W 1975 roku mszę prymicyjną odprawił ks. Andrzej Klichta, a rok później ks. Aleksander Radecki, obecnie wikariusz biskupi ds Stałej Formacji Kapłanów. W 1980 roku odbyła się uroczysta prymisja o. Honoriusza Glenska.

W latach 1995 - 1999 nasza parafia wydała kolejnych trzech kapłanów: ks. Tadeusza Grabuńczyka (1995), ks. Piotra Janusza (1998), ks. Marcina Sychterza (1999). Pierwszym pochodzącym z parafii księdzem wyświęconym w XXI wieku był ks. Arkadiusz Krziżok (2001). W 2005 roku mszę prymicyjną odprawił ks. Krzysztof Tessmer. W 2011 roku księdzem został Łukasz Żaba, obecnie wikariusz parafii w Olesnie. Rok później wyświęcono ks. Tadeusza Dziedzica, a w 2013 roku ks. Tomasza Wieliczkę.


Czytaj również:

Ludzie:

Ks. Adam  Rogalski

Ks. Adam Rogalski

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, największej parafii w Raciborzu.