Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Wstrząs w KWK Rydułtowy-Anna. Ewakuacja górników AKTUALIZACJA

30.06.2015 13:54 | 11 komentarzy | tora, mak

- Drzwi szafy z zawiasów chciały wyskoczyć. Pewnie Ci co głęboko śpią nic nie czuli, ale to już chyba kolejny wstrząs w Rydułtowach. Jakoś dużo ich w ostatnim czasie - napisał do nas czytelnik.

Wstrząs w KWK Rydułtowy-Anna. Ewakuacja górników AKTUALIZACJA
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wstrząs wydarzył się o godz. 3.03 w KWK Rydułtowy-Anna, w rejonie ściany 8 na głębokości 1000 metrów. Miał siłę 3 x 10 do 7 J. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 120 m za frontem ściany.

Wstrząs miał związek z prowadzoną eksploatacją. Konieczne było wycofanie 16 górników. Na szczęście bezpiecznie opuścili rejon wstrząsu.

Jeden z górników doznał potłuczeń ciała i został przetransportowany do szpitala.

Na skutek tąpnięcia doszło do wypiętrzenia spągu, czyli podłoża. Konieczne było wyłączenie ściany w tym rejonie. - Rejon ściany jest zatrzymany do czasu przeprowadzenia wizji lokalnej. Wizja odbędzie się w środę rano - mówi Piotr Karkula, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku. Tuż po wstrząsie były niewielkie i krótkotrwałe przekroczenia dopuszczalnego stężenia metanu, do 5 proc.

Wstrząs był odczuwalny na powierzchni. Według Europejskiego Centrum Sejsmicznego miał siłę 3,2 stopni w skali Richtera, a jego epicentrum znajdowało się w Czernicy (pow. rybnicki, przy Rydułtowach). - Do teraz odebraliśmy około 7 telefonów od mieszkańców. Jedni byli zaniepokojeni wstrząsem, inni zgłaszali uszkodzenia. Każdy przypadek będzie sprawdzała na miejscu komisja - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

To kolejny wstrząs w KWK Rydułtowy-Anna w ostatnim czasie. - Ma to związek z eksploatacją ściany. Kopalnia podjęła wszelkie środki bezpieczeństwa, jednak wstrząsów nie da się przewidzieć ani uniknąć. Zdajemy sobie sprawę, że dla ludzi są uciążliwe. Możemy przeprosić, że to ma miejsce, ale nie mamy na to wpływu - dodaje Głogowski.