środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Stajnie huzarskie do częściowej rozbiórki. Zobacz co z nich zostało [ZDJĘCIA]

20.10.2014 19:59 | 4 komentarze | żet

Rozbiórka najbardziej nadszarpniętej zębem czasu, zakupionej przez Remigiusza Trawińskiego części budowli rozpocznie się zimą tego roku. Część stajni zostanie wyremontowana. Zobacz co zostało z dawnych stajni 6. pułku huzarów.

Stajnie huzarskie do częściowej rozbiórki. Zobacz co z nich zostało [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak poinformował nas Remigiusz Trawiński, który w zakupionej od gminy za niemalże pół miliona złotych części dawnych stajni huzarskich zorganizował bazę dla swojej firmy (Bruki Trawiński), początkowo zakładano rozbiórkę większości nieruchomości. Ostatecznie jednak zdecydowano się na rozbiórkę tylko najbardziej zniszczonej, środkowej części budynku, w której zawalił się dach. Pozostała część zostanie zaadaptowana do potrzeb firmy.

Przypomnijmy, koszary przy ul. Zamkowej wzniesiono w latach 1868-1877. Wówczas składały się nań budynek kwatery i dowództwa, ujeżdżalnia oraz stajnie. Nieopodal powstała również strzelnica. Teren za nią służył za pastwisko dla koni. Koszary oraz stajnie były nierozerwalnie związane z 6. pułkiem huzarów. Sformowana w czasie wojen napoleońskich elitarna jednostka stacjonowała w różnych częściach Opolszczyzny. Z Raciborzem była związana od 1894 r. aż do lipca 1919 r., kiedy została rozformowana na mocy traktatu wersalskiego.

Remigiusz Trawiński jest właścicielem tylko części stajni huzarskich, druga część (bliższa parkowi i stadionowi) jest w rękach innego przedsiębiorcy, który w ostatnim czasie osuszył fundamenty budynku, naprawił dach i zamontował rynny, dzięki czemu budynek przestał niszczeć. O tym co stanie się z tą częścią stajni przeczytacie Państwo wkrótce na portalu nowiny.pl.

Wojtek Żołneczko