środa, 27 maja 2020

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Organy w kościele NSPJ jak nowe. Instrument ponownie poświęcony

19.10.2014 11:50 | 0 komentarzy | żet

Kościelne organy umysły wiernych porywają ku Bogu i rzeczywistości nadprzyrodzonej - przypomniał w czasie kazania ks. Bogdan Kicinger. Remont wartego milion złotych instrumentu trwał kilka miesięcy.

Organy w kościele NSPJ jak nowe. Instrument ponownie poświęcony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Orgamistrz inż. Henryk Hober przez kilka miesięcy w pocie czoła pracował przy remoncie organów kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Zadanie było niebagatelne, gdyż wybudowane w 1986 roku przez Bornisława Cepkę organy to instrument potężny i niezwykle skomplikowany. Składają się nań 3 manuały oraz pedał, 2592 piszczałki ustawione w 52 rzędach. Największa z piszczałek mierzy 5,5 metra a najmniejsza... 8 mm. Z organów można wydobyć aż 39 głosów.

Zwieńczeniem wartego 100 tys. zł remontu instrumentu była uroczystość błogosławieństwa odnowionych organów, którą zorganizowano w przededniu 79. rocznicy poświęcenia kościoła, 19 października 2014 roku o godz. 9.00.

Instrument poświęcił ks. Bogdan Kicinger, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. Przypomniał, że kościół rzymskokatolicki od ponad tysiąca lat ceni sobie muzykę organową, która odgrywa wielką rolę w liturgii kościoła i celebracji tajemnic Jezusa Chrystusa. - Dźwięk organów staje się wspaniałym znakiem pieśni, którą winniśmy śpiewać Bogu - przypomniał zgromadzonym na sumie wiernym.

Na pamiątkę tego doniosłego w życiu parafii wydarzenia wydano również pamiątkową publikację "Uroczystość błogosławieństwa odremontowanych organów w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu 19 października 2014", która powstała dzięki wsparciu wydawnictwa Scriba Janiny i Ryszarda Frączków.

Wojciech Żołneczko


Ks. proboszcz Adam Rogalski zaprasza wiernych parafii oraz mieszkańców Raciborza na koncert inauguracyjny odnowionych organów, który odbędzie się 26 października o godz. 16.00. Możliwości instrumentu odkryje Brygida Tomala, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Kolejny koncert organowy w wykonaniu uczniów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej odbędzie się 11 listopada o godz. 16.30.

Ludzie:

Ks. Adam  Rogalski

Ks. Adam Rogalski

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, największej parafii w Raciborzu.