środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Kościół w opałach. Coraz mniej Polaków pozytywnie o jego roli

26.09.2014 09:45 | 23 komentarze | żet

CBOS sprawdził zaufanie Polaków do największych instytucji w kraju. Okazuje się, że krytyczniej patrzymy nie tylko na kościół, ale również na wymiar sprawiedliwości.

Kościół w opałach. Coraz mniej Polaków pozytywnie o jego roli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ostatni raz CBOS pytał Polaków o ocenę Kościoła Rzymskokatolickiego w marcu tego roku. Wówczas kościół dobrze oceniało 62% ankietowanych, dzisiaj jest ich 57%. Pomimo spadku, kościół nadal plasuje się w czołówce instytucji, które Polacy darzą największym zaufaniem. Należy jednak odnotnować, że w omawianym okresie przybyło również opinii krytycznych wobec kościoła (z 29% do 34%).

Gorzej oceniamy również wymiar sprawiedliwości. W ciągu dwóch miesięcy przybyło osób krytycznie wypowiadających się na jego temat - wzrost z 42% do 50%. Dobrze o pracy sądów mówi 29% Polaków.

Wysokim zaufaniem społeczeństwa cieszą się wojsko (67%), policja (66%), IPN (52%). Z kolei niewielu Polaków pozytywnie wypowiada się o pracy NSZZ "Solidarność" (35%), prokuratury (28%), Ogółnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (24%).

Choć zdarzenia jednostkowe mogą, ale nie muszą mieć wpływu na opinie Polaków, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że na wynikach badania mogła zaważyć sprawa abp. Wesołowskiego, afera taśmowa, zintensyfikowane przez IPN w ostatnim czasie poszukiwania grobów "żołnierzy wyklętych" pomordowanych przez komunistyczne władze itp. Ciekawi jesteśmy opinii naszych Czytelników. Zachęcamy do komentowania.

Czytaj więcej na wirtualnemedia.pl