Wtorek, 23 kwietnia 2019

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Prezydent Kieca: Chcesz informację z urzędu, zapłać

10.09.2014 09:28 | 37 komentarzy | tora

Zbyt często mieszkańcy chcieli informacji, dlatego prezydent wprowadził opłaty na ich udzielenie.

Prezydent Kieca: Chcesz informację z urzędu, zapłać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po raz pierwszy w historii miasta prezydent wprowadził opłaty za udostępnianie informacji publicznej. Za informację zapisaną na płycie CD-R trzeba zapłacić 3 zł od sztuki, na płycie DVD-RW (płyta wielokrotnego zapisu) - 4 zł od sztuki, na płycie DVD+R lub DVD-R - 2 zł od sztuki. Każda strona wydruku, ksero czy skanu w formacie A-4 to wydatek 30 gr, zaś w formacji A-3 - 40 gr. Opłaty nie są pobierane w przypadku, gdy koszty nie przekraczają ceny przesyłki listu poleconego do 350 gram w ramach usług świadczonych przez Pocztę Polską.

- Opłata za udostępnienie informacji publicznej jest powszechną praktyką stosowaną w samorządach, szczególnie tam, gdzie przygotowanie tego typu informacji związane jest z dodatkowymi obowiązkami, sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji. W Wodzisławiu Śląskim dotychczas opłata nie była stosowana, ale należy przyznać, że kierowane zapytania nie wymagały ani przekształcania informacji, ani też udostępniania większych zasobów. Od pewnego czasu do UM wpływały wnioski o dostęp do informacji publicznej w sprawach wymagających udostępnienia dokumentów (umów, faktur, wniosków) za ostatnie kilka lat. Otrzymaliśmy wnioski o udostępnienie dokumentów za ostatnie, 5- 6 lat, co generuje wysokie koszty - wyjaśnia Barbara Chrobok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Wodzisławia Śl.

(tora)


Komentarz

Najwidoczniej mieszkańcy swoimi wnioskami o dostęp do informacji zadawali urzędnikom zbyt dużo pracy. A ponieważ nie można odmówić mieszkańcom tej informacji prezydent próbuje ich zniechęcić każąc płacić.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.