Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Klasa energetyczna – na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu RTV/AGD

Nasze mieszkania i biura wyposażone są w olbrzymią ilość urządzeń, które do sprawnego działania potrzebują energii elektrycznej. Jej zużycie przekłada się z kolei na wysokość comiesięcznych rachunków. Mimo znacznej konkurencji opłaty za prąd ciągle stanowią ważny element budżetu, dlatego warto zadbać, aby były one jak najniższe. Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków jest sprawdzanie klasy energetycznej urządzeń RTV i AGD, które nabywamy do domu.

Klasa energetyczna – na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu RTV/AGD

Prosta, łatwa i czytelna etykieta

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej wszystkie urządzenia AGD i źródła światła muszą być oznaczone etykietą zawierającą informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, np. zużyciu energii czy poziomie hałasu. Etykieta pokazująca klasę energetyczną daje konsumentom możliwość szybkiego porównania różnych urządzeń i wybrania tego, którego użytkowanie będzie najtańsze.

Klasy energetyczne przedstawiane są w skali złożonej zazwyczaj z liter od A do G, gdzie litera A, umieszczana na zielonym pasku, oznacza urządzenie najbardziej efektywne. Z kolei litera G znajdująca się na czerwonym pasku wskazuje urządzenia zużywające najwięcej prądu. Klasy energetyczne wylicza się na podstawie stosunku rocznego zużycia energii przez urządzenie do standardowego zużycia – wyznaczonego odgórnie i zapisanego w odpowiednich aktach prawnych. W 2010 roku wprowadzono dodatkowe trzy klasy energetyczne A+, A++ oraz A+++ dla lodówek, pralek, zmywarek i telewizorów. Jak łatwo się domyśleć, oznaczenie A+++ wskazuje sprzęt, który charakteryzuje się najniższym zużyciem energii elektrycznej. Proste wyliczenia wskazują, że urządzenie klasy A++ może zużywać nawet o 40 proc. mniej energii niż urządzenie klasy A.

Klasy energetyczne sprzętu AGD

Nie wszystkie urządzenia oznaczane są pełną skalą klasy energetycznej. W przypadku pralek, zmywarek, piekarników i kuchenek sięga ona tylko do litery D. Jednak etykieta energetyczna nie informuje tylko o klasie energetycznej. Zawiera wiele praktycznych informacji dodatkowych. Pierwszą z nich jest liczbowe wyrażenie rocznego zużycia energii w kilowatogodzinach. Dla zmywarek podana wartość odpowiada 280 standardowym cyklom zmywania. Dodatkowo etykieta informuje o rocznym zużyciu wody – ponownie na podstawie 280 cykli zmywania. Dalej wyszczególniona jest klasa energetyczna suszenia naczyń oraz pojemność wyrażona liczbą kompletów naczyń. Kolejny parametr dotyczy hałasu wytwarzanego przez zmywarkę podczas pracy.

W przypadku lodówek etykieta klasy energetycznej zawiera roczne zużycie energii na podstawie 24-godzinnego cyklu pracy. Przy lodówkach pojawiają się jeszcze dodatkowe ikonki, pokazujące pojemność komór do przechowywania żywności oraz komór zamrażalnika. Ostatnia ikona jest równie istotna, odnosi się bowiem do emitowanego przez urządzenie hałasu. Wartość podana jest w decybelach.

Spójrzmy jeszcze na etykietę dla pralek. W tym przypadku roczne zużycie energii wyliczane jest dla 220 cykli prania. Ikona oznaczona kranem pokazuje zużycie wody w litrach, ponownie na 220 prań. Dalej mamy pojemność pralki wyrażoną w kilogramach oraz klasę energetyczną wirowania. Etykieta dla urządzeń piorących zawiera dwie ikony dotyczące hałasu. Pierwsza odnosi się do samego prania, natomiast druga do wirowania. W Polskich realiach, gdzie ściany w blokach nie należą do specjalnie tłumiących hałas, warto zatem zwracać uwagę na te parametry, aby przez nocne pranie nie narazić się na gniew sąsiadów.

Żarówki

Dużym pożeraczem energii elektrycznej są też żarówki. W ich przypadku etykiety klasy energetycznej oznaczono literami od A do E, wprowadzając dodatkowe klasy A+ i A++, dla wyjątkowo oszczędnych żarówek LED najnowszej generacji. Na etykiecie znajduje się też najważniejsza bodaj informacja, z punktu widzenia użytkownika, a mianowicie wartość strumienia światła wyrażona w lumenach. Klasyczna 100-watowa żarówka miała moc światła o wartości 1360 lumenów, co jest cenną informacją dla osób przyzwyczajonych do starych oznaczeń żarówek i chcących porównać je z nowymi. Podana jest też wartość zużycia energii w watach oraz średnia długość życia żarówki w godzinach.

Długofalowe oszczędności

Oczywiście nie zachęcamy do natychmiastowej wymiany urządzeń na bardziej energooszczędne. Po prostu przy kolejnej wymianie sprzętu warto zastanowić się czy wyższy jednorazowy wydatek (urządzenia o wysokich klasach energetycznych są zazwyczaj droższe) nie doprowadzi długofalowo do konkretnych oszczędności, które znacznie przewyższą ewentualną dopłatę. Dodatkowe informacje na temat klas energetycznych i oznaczeń poszczególnych urządzeń można znaleźć np. na stronie dostawcy energii RWE.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].