Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu. Szpital nie chce już zatrudniać lekarzy?

- Nasze działanie nie ma nic wspólnego z prywatyzacją szpitala. To jedynie zamiana organizacyjna - podkreśla szef wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala. O co chodzi?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu. Szpital nie chce już zatrudniać lekarzy?
Kierownictwo PPZOZ-u szuka podwykonawcy w zakresie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Kilka dni temu został ogłoszony konkursu ofert na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dla potrzeb Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Kierownictwo lecznicy szuka podwykonawcy w zakresie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Czy to pierwszy krok do prywatyzacji placówki?

Co znalazło się w ofercie?

Zgodnie z zapisami warunków konkursu, PPZOZ szuka podwykonawcy, który będzie udzielał porad lekarskich w warunkach ambulatoryjnych oraz w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy przez dwa zespoły lekarskie. Jeden dla pacjentów dorosłych w Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej przy ul. 26 Marca w Wodzisławiu Śl., a drugi dla pacjentów poniżej 18 roku życia w Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej przy ul. Plebiscytowej w Rydułtowach. Ponadto lecznica dla obu tych lokalizacji poszukuje pielęgniarek. Mają one wykonywać m.in.: iniekcje, badania EKG, pomiary ciśnienia, oznaczenie pomiaru cukru w krwi oraz inne badania związane z poradą w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Przedmiotem konkursu jest także zapewnienie transportu na potrzeby realizacji świadczeń w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy wraz z zabezpieczeniem środka transportu, w tym realizacja świadczeń związanych z wystawianiem kart zgonu.

Wyjaśnienia kierownictwa placówki

Z jakiego powodu lecznica szuka podwykonawcy? Zapytaliśmy o to dyrektora PPZOZ-u Krzysztofa Kowalika. Jak nam na początku przyznaje, dotychczas wodzisławsko-rydułtowska placówka nie wdrażała takich działań. - Nie przecieramy w tym zakresie żadnych szlaków, ponieważ inne szpitale na terenie polski właśnie takie konkursu rozpisują - wyjaśnia. - Głównym powodem jest fakt, że coraz trudniej zabezpieczać nam obsady lekarzy na dyżurach w nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Coraz mniej lekarzy chce tam po prostu pracować - dodaje dyrektor PPZOZ-u. Dalej zwraca uwagę, że drugim powodem są oczywiście finanse. - Szukamy oszczędności tam, gdzie się da - mówi.

Pierwszy krok do prywatyzacji szpitala?

Krzysztof Kowalik zapewnia, że jeżeli uda się wyłonić podwykonawcę na udzielanie świadczeń, to w obsłudze pacjenta w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nic się nie zmieni. - Nawet nie odczuje zmiany - podkreśla. Dalej tłumaczy, że zmianie ulegnie jedynie sposób zatrudnienia lekarzy, którzy do tej pory byli zatrudniani przez PPZOZ na umowy cywilno-prawne, a jeżeli konkurs przebiegnie pomyślnie, zostanie wyłoniony podwykonawca, który będzie ich zatrudniał. Zapytany przez nas szef wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala, czy to pierwszy krok do jego prywatyzacji, stanowczo zaprzecza. - Nasze działanie nie ma nic wspólnego z prywatyzacją szpitala. To jedynie zamiana organizacyjna - podkreśla.

Umowa na ponad 3 lata

Świadczenia podwykonawcy mają być udzielane od poniedziałku do piątku od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy, od 8.00 dnia danego do 8.00 dnia następnego. Okres realizacji umowy w warunkach konkursu określono od 1 sierpnia 2022 r. do 31 października 2025 r., czyli na nieco ponad 3 lata. Zainteresowane podmioty swoje oferty mogą składać do 30 czerwca w siedzibie PPZOZ-u. Wszelkie potrzebne dokumenty znajdują się na oficjalnej stronie internetowej lecznicy. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić 12 lipca.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 04.07.2022 18:08

Do poniżej -w kto ty jesteś książę z ZOZu? Dyrekcję masz wspaniałą ha ha ha

~babajagi (185.241. * .112) 04.07.2022 09:46
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

nareszcie skończy się eldorado hrabin z POZ -tu i tym nierobom felczerom dawno trzeba było temu łeb urwać

~PeOwiec (155.133. * .231) 30.06.2022 19:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

jestem ciekaw jak oferty od podwykonwców będą dużo wyższe niż ryczalt NFZ co wtedy zrobi dyrekcja dopłaci do interesu, a tak na marginesie czy redakcja może napisać ile już wynosi dług szpitala dzisiaj wtedy porównamy ile ta dyrekcja zadłużyła ten szpital, a może jakąś mocną kontrole nasłąć żeby sprawdzili wydatki czy były zasadne i przejrzyste

wnikliwy 30.06.2022 13:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Coś tu dyrekcja kręci, przecież tam jest personel pielęgniarski,a dyrektor mówi o lekarzach. Więc o co chodzi? Może niech szuka oszczędności w biurokracji. Jeszcze niedawno biuro jeździło taksówkami,mimo że mają samochód Renault. Każda dyrekcja coraz gorsza.Zwalniać pracowników potrzebnych,a biura rozbudowywać,tak działa dyrektor.

~załamanyMuminek (188.0. * .99) 30.06.2022 12:52
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ktoś tu komuś mydli oczy.Lekarze lakarzami a dlaczego pielęgniarki musza zmieniać stanowiska pracy przecież było powiedziane że szpital nie chce lekarzy a tymczasem wzieli się za pielęgniarki.Zostają w Rydułtowach 2 które są pod ochroną a reszta.Rydułtowy zabezpieczają jako Nocna i Świąteczna Opieka Lekarska Pediatryczna Rybnik,Racibórz ,Jastrzębie bo tam często brak lekarzy pediatrów .Czy jedna pielęgniarki ma się sklonować i robić wszystko naraz .Ludzie brońcie te dziewczyny bo w przeciwnym razie wy będziecie jeździć po całym powiecie i szukać pomocy nawet do wyciągnięcia kleszcza

~takaprawdajestniestety (46.204. * .59) 29.06.2022 11:21
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Co dyrektor to gorzej!Jeżeli te niedouczone klepcoplecy z regionu nie potrafią zarządzać to proszę wybrać dyrektora spoza woj.śląskiego.Kto powiedział,że to musi być osoba stąd?Szpitalem można zarządzać nie siedząc na miejscu,wystarczy mieć do tego predyspozycje i łeb na karku!A jak wybierają samych partyjnych idiotów,którzy o zarządzaniu nie mają bladego pojęcia to nie dziwa,że jest coraz gorzej.Powierzyć kierownictwo jakiemuś przedsiębiorcy,który ma swoje biznesy na wysokim poziomie i zobaczycie,jak lazaret odżyje.A tu każda osoba,która dostanie się do koryta myśli tylko o tym jak się nachapać i oskubać NFZ!

~kroplowka (5.173. * .150) 29.06.2022 08:50
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kowalik wie że jak Bizoń przegra wybory samorządowe to wyleci ze stanowiska dyrektora i co w tym momencie robią Tłuste koty z PO sami sobie odpowiedzcie na to pytanie . Jeżeli ktoś myśli że w PO się coś zmieniło to się myli.

wnikliwy 29.06.2022 07:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (155.133. * .231) 28.06.2022 21:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

w tym szpitalu zaraz wszystko będzie prywatne już jest transport prywatny i to firma podobno z daleka i się jej opłaca nawet podobno dzierżawi karetki z szpitala, teraz poz prywatny i już blisko do prywatyzacji przychodni i oddziałów wiadomo że najlepiej wszystko sprywatyzować na zasadzie podwykonawcow wtedy się nie ma personelu za nic się nie odpowiada tylko bierze się kase i oplaca się podwykonawcow i caly biznes się kręci a najciekwiej jest że podwykonawcą się opłaca a dyrekcji szpitala już nie bo są długi nawet używanie sprzetu szpitala jest darmowe przez podwykonawcow
do@wodzika nawet likwidacja szpitala w rydach nie da oszczędności a zapewne tylko długi

Wodzik 28.06.2022 19:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Likwidacja szpitala w Rydultowach w Wodzisławiu wystarczy i będą oszczędności!

wnikliwy 28.06.2022 18:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jest jedno ale,tam przecież byli zatrudnieni pracownicy ZOZu,co z nimi? Czy naprawdę więcej kosztuje utrzymanie tej przychodni mając swoich pracowników? Coś tu śmierdzi na jumanie kasy przez kolesiostwo

wnikliwy 28.06.2022 18:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kpiny z ludzi,szpitalowi się nie opłaca,podwykonawcy tak? Znowu kombinacja na wyciąganie kasy z ZOZu, dług będzie rósł,ale dyrekcja tym się nie martwi,byle kolega wyciągnie kasę. Transport sanitarny też nieźle kombinowany na wyciąganie kasy ze szpitala, wszystko robione aby dług rósł,a koledzy się oblawiali

~Pacjent_ (2.58. * .35) 28.06.2022 17:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Będzie tak jak w tej dużej przychodni prywatnej na Radlińskiej. Dzwonisz rano że chcesz do lekarz a pani ci mówi pierwszy wolny termin za dwa tygodnie. To ja mówię dziękuję do tego czasu już będę zdrowy tylko kto mi da L4 i cisza

~_Prywatny_ (5.173. * .6) 28.06.2022 15:49
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To znaczy że oni będą świadczyć prywatne usługi na państwowym sprzęcie z NFZ. No to super biznes. Jeszcze to będzie lekarz rano w szpitalu za publiczne pieniądze a w nocy w tym samym szpitalu prywatnie

~ustawka_przetargowa (5.173. * .6) 28.06.2022 15:15
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Polityka Kowalika szpitalu się nie opłaca ale zapłacić prywatnemu się opłaca .I tak proszę państwa prywatny będzie ciągnął kasę z szpitala . A później płacz że milionowe straty