Niedziela, 19 stycznia 2020

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Opieka nad seniorem na odległość

19.09.2017 18:53 | 0 komentarzy | mak

Wystarczy wcisnąć guzik na łańcuszku lub bransoletce, by sąsiedzi, bliscy lub pogotowie ruszyli z pomocą. W Wodzisławiu ruszył pilotażowy dla naszego regionu system teleopieki dla seniorów.

Opieka nad seniorem na odległość
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

290 samotnych, schorowanych lub nie zawsze samodzielnych seniorów - w tym z Wodzisławia - zostało objętych bezpłatnym systemem teleopieki. Zasady działania programu są proste. Każdy senior otrzymuje specjalną opaskę lub wisiorek z przyciskiem. Nigdy nie należy się z nimi rozstawać. Nawet w wannie czy pod prysznicem. Gdy dzieje się coś niepokojącego, wystarczy nacisnąć guzik. Sygnał zostanie odebrany w całodobowym Centrum Alarmowym, gdzie pracują doświadczeni teleopiekunowie. Analizują oni sytuację i gdy jest taka potrzeba, organizują procedurę udzielania pomocy. Nawet jeśli senior nie jest się w stanie odezwać, to już znak, że należy działać.

Krąg wsparcia

Teleopiekunowie powiadamiają osoby, które podano do kontaktu, np. wnuczkę, syna czy sąsiadkę, a w razie czego wzywają pogotowie czy inne służby. Kluczową rolę w systemie pełnią sąsiedzi seniora. Najsprawniejszy nawet zespół pogotowia nie będzie w stanie przybyć na miejsce tak szybko, jak życzliwy sąsiad. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że wokół seniora tworzony jest krąg wsparcia, który w razie potrzeby reaguje.

Dodatkowo teleopiekunowie otrzymują informacje o schorzeniach seniora czy przebytych operacjach. Wiedzą, jakie leki musi przyjmować - dzięki temu tak ważne informacje szybciej trafią do służb ratunkowych, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.