środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Zawada Książęca gospodarzem dożynek AD 2019

08.09.2019 19:20 | 0 komentarzy | (q)

W niedzielę, 8 września w sołectwie Zawada Książęca odbyło się podziękowanie za tegoroczne plony. Wraz z gospodarzami, udział w parafialnej uroczystości wzięli mieszkańcy Ciechowic oraz Łęgu.

Zawada Książęca gospodarzem dożynek AD 2019
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niedzielna ceremonia rozpoczęła się od uformowania barwnego korowodu, który przy dźwiękach orkiestry parafialnej Herzogs Musikanten wyruszył z posesji przy ul. Raciborskiej 59 w kierunku kościoła pw. św. Józefa Robotnika, gdzie odbyła się msza święta.

Starostami dożynek w tym roku zostali: Monika Jacheć i Damian Niemiec – oboje wywodzący się z rodzin o rolniczych tradycjach. Jak oceniają rezultat tegorocznych plonów?

- Ze względu na upały, które dały się we znaki, plony są dużo mniejsze niż w latach poprzednich, ale dziękować trzeba za wszystko, co mamy, bez względu na to czy to susza, czy deszcz. Nasze ziemie nie są łatwe w uprawie, więc tym bardziej doceniamy to, co udało się zebrać – powiedziała Monika Jacheć, sołtys Zawady Książęcej.

- Na początku zapowiadało się bardzo źle, ale w końcu był ten plon względny i jak na nasz rejon i warunki, zbiory są dobre. Pogoda dopisała przy zbiorach i praktycznie wszyscy zdążyli zebrać swoje plony – dodał Damian Niemiec.

Położona w gminie Nędza Zawada Książęca liczy w sumie osiem gospodarstw rolnych. Dodając do tego Ciechowice oraz Łęg w sumie jest ich około 20. Całość uzupełnia Spółdzielnia Rolnicza zlokalizowana w Ciechowicach. I to mieszkańcy tego sołectwa będą gospodarzami dożynek w 2020 r. - Nasza parafia składa się z trzech wiosek: Zawada, Łęg i Ciechowice, w związku z czym podsumowanie plonów robimy na zmianę. Za rok będą to Ciechowice, później Łęg, a potem ponownie Zawada – kończy sołtys Monika Jacheć.

Bartosz Kozina