Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

WORK IT OUT Europejski Dzień Kultury Industrialnej

Start 01.05.2018 o godz. 15:00 wstęp wolny

1 maja w 33 zabytkach techniki w 10 europejskich krajach tysiące tancerzy zaprezentują ten sam układ taneczny. Można do nich dołączyć na Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Rybnik, Ignacego Mościckiego 3

Z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Święto Pracy Europa będzie tańczyć w industrialnej scenerii. To inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji Ody do radości w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.

Work it out odbędzie się w sześciu obiektach w Polsce. Są to Zabytkowa Kopalna Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu (obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego), Szyb Maciej w Zabrzu, Zabytkowa Kopalna Ignacy w Rybniku, a także Stara Kopalnia w Wałbrzychu i Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Każdy może dołączyć do wydarzenia. Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę frazę „ERIH WORKitOUT Dance Tutorial” i nauczyć się układu tanecznego. Dzięki wydarzeniu „Work it Out” kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.

Nie możesz osobiście wziąć udziału w „Work it Out”? Włącz się przez YouTube lub Instagram, udostępniając materiał lub śledząc erih_workitout Organizatorzy zachęcają do dzielenia się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych przy użyciu #erihworkitout.

WORK IT OUT w ZABYTKOWEJ KOPALNI IGNACY

godz. 15.00 –spektakl taneczny pt. "WORK it OUT".

godz.16.00 - wystąpi teatr "KTO" z Krakowa przedstawiając sztukę Perygrynus.

Teatr KTO, prezentował swe przedstawienia na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, a także Albanii, Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chorwacji, Czechosłowacji, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Iranie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Litwie, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Tunezji, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Ponad dwa miliony widzów na całym świecie uczestniczyło w przedstawieniach teatru, tych scenicznych repertuarowych i tych okazjonalnych, prezentowanych tylko raz. Dyrektorem teatru jest Jerzy Zoń.

Teatr KTO jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA[

godz.17.00 - Kolejnym punktem programu będzie pełny gracji i wdzięku występ zespołu "Sukces" z Rydułtów. Dziewczyny z zespołu zabiorą nas na muzyczno taneczną podróż po Europie.