środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Warsztaty taneczne i salsoteka na zamku w Raciborzu

Start 20.07.2019 o godz. 15:00 wstęp wolny

Dokładnie 10 lat temu do Raciborza zawitała salsa. Z tej okazji Akademia Tańca El Pachanguero wspólnie z Raciborskim Centrum Kultury oraz Zamkiem Piastowskim w Raciborzu zapraszają na darmowe warsztaty taneczne oraz salsotekę na zamku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborskie Centrum Kultury

Racibórz, Chopina 21

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

Pierwszy kurs salsy odbył się w Raciborzu w wakacje 2009 roku – był to kurs wakacyjny w RCK DK Strzecha. Z wakacyjnego przeistoczył się jednak w stały, co nie dziwi prowadzącego, Aleksandra Piechę z Akademii Tańca El Pachanguero: „Wirus salsy atakuje szybko i skutecznie. Gdy raz poczujesz właśnie ‘to coś', to już nie ma odwrotu. Mnie samego w salsie urzekł fakt, że jest to taniec, który tańczy się naprawdę. Sami tworzymy ten taniec. Nie chodzi tu o tańczenie tzw. układzików, tylko o rzeczywiste przeżywanie muzyki w parze. Oczywiście mówimy tutaj już o wyższym poziomie świadomości tanecznej, ale właśnie tego uczę moich kursantów”.

Okazja ku temu, aby „skosztować” salsy nadarzy się już 20 lipca, gdyż tego dnia Racibórz będzie świętował 10 lat salsy w mieście. W tym dniu odbędzie się salsoteka na zamku oraz darmowe warsztaty: „Z racji tegorocznego jubileuszu, dodatkowo we współpracy z RCK organizujemy dla osób z regionu Raciborza całkowicie darmowe warsztaty na poziomie podstawowym z merengue, salsy i bachaty oraz na poziomie średniozaawansowanym z reggaetonu, bachaty i salsy kubańskiej. Więc zapraszamy na 4-godzinne bloki zajęć, a następnie na imprezę na Zamku Piastowskim, aby poczuć karaibski klimat i smak salsy”, zachęca Aleksander Piecha. Warsztaty odbędą się w salach Raciborskiego Centrum Kultury, współorganizatora wydarzenia, w godzinach od 15.00 do 19.40. Szczegóły na plakacie. Warsztaty są darmowe, jednak ilość miejsc jest ograniczona (obowiązują zapisy; szczegóły na plakacie).

Salsę może tańczyć każdy

Na warsztaty, które odbędą się 20 lipca w RCK zaproszony jest każdy, niezależnie od doświadczenia tanecznego, gdyż: „Salsę może tańczyć absolutnie każdy. Jeżeli chodzi o nasze kursy, to są przeznaczone dla osób dorosłych, czyli tak od około 17 roku życia do 100! Muszę przyznać, że tendencje wiekowe się zmieniają i jak kiedyś większość osób zainteresowanych salsą to single w wieku 20 - 30 lat, to teraz zauważyć można, że salsa coraz częściej przemawia również do osób już ustatkowanych. Obecnie zdarza się nawet, że rodzice przychodzą na kurs ze swoimi dorosłymi dziećmi”, przekonuje Aleksander Piecha.

W te 10 lat w Raciborzu przez kurs salsy przewinęło się ok. 500 osób, zarówno z samego Raciborza, jak i okolic. Regularny kurs trwa nadal: „Obecnie mamy 4 grupy kursantów tworzących wyjątkową taneczną rodzinę, z czego jestem naprawdę dumny. Ogólnie, muszę przyznać, że pomimo tego że Racibórz nie jest pod względem ludności metropolią, to sami Raciborzanie są bardzo roztańczeni, co jest także zasługą innych ośrodków działających w tym mieście. Nowa generacja naszych instruktorów, czyli Kamila Kruszka i Kamil Kubina także pochodzą z Raciborza, a wcześniej zdobyli tytuł Mistrzów Polski w salsie w parach, bachacie i salsie solo”.

Zamek rozbrzmi karaibskimi klimatami

20 lipca karaibskimi klimatami rozbrzmi nie tylko Raciborskie Centrum Kultury, ale również dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Wzorem ubiegłego lata odbędzie się tam salsoteka. Aleksander Piecha zachęca wszystkich tańczących i nie tańczących salsę do wspólnego świętowania: „Rok temu impreza okazała się sukcesem i zjechało się dużo salseros nie tylko z Raciborza i okolic, ale także z Opola, Wrocławia czy też Gliwic. Było także sporo osób niesalsujących, ale bez kompleksów bawili się razem z nami!”. Początek salsoteki o godz. 21.00. Wstęp jest darmowy.

źródło: Akademia Tańca El Pachanguero