środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Otworkowy Wieczór Sztuk

Start 15.11.2019 o godz. 18:00 wstęp wolny

Dom Kultury w Rybniku-Chwaowicach zaprasza w piątek 15 listopada o godz. 18.00 na Otworkowy Wieczór Sztuk w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO http://offo.netarteria.info/OFFO2019/ 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wstęp wolny.

W programie Wieczoru:

- spektakl „Gehinom” Teatru SAFO.

- wernisaże wystaw fotografii otworkowej: Justin Quinnell - „Awfullogrammes”, Peter Wiklund - „Deep Time”, Roman Baran - „Odosobnienie”, Jakub Kaszuba - „Mali mieszkańcy dużego miasta”.

Wystawy czynne od 25.10. do 30.11.2019 r.

Fotografia otworkowa to dowód na to, że do wykonania zdjęć wcale nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Aby otrzymać obraz fotograficzny, wystarczy zwykłe, zaciemnione pudełko z niewielkim otworem oraz materiał światłoczuły. Powstające w ten sposób prace charakteryzują się bardzo długim czasem naświetlania, jak również specyficzną poetyką.

Artystów tworzących tą techniką co dwa lata od 2005 r. gromadzi Festiwal OFFO. W 2019 r. swoje wystawy prezentuje 32 artystów z Polski i 36 z zagranicy (Włochy, Kanada, Czechy, Brazylia, Holandia, Niemcy, Rosja, Kolumbia, Portugalia, Litwa, Argentyna, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Austria, Norwegia i Białoruś) oraz 9 Grup Twórczych. Fotografie prezentowane są w 40 galeriach i miejscach wystawienniczych, w 19 miejscowościach na całym Górnym Śląsku. W festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Szczegółowe informacje na temat OFFO na stronach: www.offo.netarteria.info, www.facebook.pl/offo.festiwal.

„Gehinom” - spektakl powstał na bazie szczątkowych informacji i kilku zdjęć, z których aktorzy Teatru SAFO plotą wzruszająca historie o żydowskiej rodzinie Ryba, która przed II Wojną Światową mieszkała w Rybniku. Głównymi bohaterkami są siostry Gienia i Stefcia Ryba, które okropieństwo wojny odczuły z całą siłą, ale „Gehinom” wbrew pozorom nie jest spektaklem o śmierci, a o życiu. Swoją premierę spektakl miał 16 marca 2019 r. na Akademii Teatralnej we Wrocławiu. Spektakl zdobył Grad Prix na Wadowickich Spotkaniach Teatralnych „Zgraja” oraz Międzypokoleniowych Spotkaniach Teatralnych RELACJE. Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk. Wizualizacje: Tomasz Mazur. Muzyka: The Cracow Klezmer Band, Tomasz Mazur. Reżyseria światła: Wojciech Stokłosa, Marlena Kolarczyk. Występują: Remigiusz Michalik, Zuza Pawlak, Nina Janiak, Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, Dariusz Pokwicki, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Kacper Kłosek, Adam Razik.

Teatr SAFO - istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Eksperymentują, poszukują, odkrywają i lubią bawić się materią teatralną na wszelkie sposoby. Strona FB: https://www.facebook.com/SAFO-173588969372011/.

Justin Quinnell (Wielka Brytania) - urodził się i mieszka w Bristolu. Ukończył studia licencjackie w dziedzinie fotografii artystycznej w Derby Lonsdale College. Przez ostatnie 20 lat był niezależnym fotografem i wykładowcą, był także: kierownikiem fotografii w South Bristol College, nauczycielem szkolnym, pracował w lesie, promował jazdę na rowerze i zarządzał obozem safari w masajskim Mara w Kenii. Fotografią zajmuje się od ponad 25 lat i nauczał ją na wszystkich poziomach od podstawowego do uniwersyteckiego, na ponad trzydziestu uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i wielu innych ośrodkach. Obecnie jest wykładowcą fotografii na Uniwersytecie Falmouth i University of West London. Był konsultantem fotografii otworkowej przy produkcji filmu „The Brothers Bloom” oraz na stronie internetowej NASA. Występował w telewizji, opublikował też trzy książki o swojej twórczości: „Mouthpiece”, „Make your own paper camera” i „Make Your Own Pinhole Camera”. Strona: www.pinholephotography.org. Film o Justinie: https://www.youtube.com/watch?v=Z7kuamHV3og. W sobotę 26.10.2019 r. podczas swojego krótkiego pobytu na tegorocznym OFFO przeprowadził autorskie warsztaty „Awfullogramme”, podczas których uczestnicy mogli zrobić swoje własne „portrety”.

Peter Wiklund (Szwecja) - fotografią otworkową zajmuje się od 1990 r. Jest ona dla niego sposobem na robienie zdjęć będących nie tylko odzwierciedleniem rzeczywistości, ale również obrazami samymi w sobie. Fotografią nie zajmuje się zawodowo, jest ona jego pasją.

„Deep Time” - cykl fotografii określa naturę jako niezmienną i wszechobecną - ponętną formę życia, która ostatecznie przetrwa ludzkość. Wszystkie fotografie zostały wykonane w technice cyjanotypii.

Roman Baran - brzeżanin, fotograf i pedagog, członek Fotoklubu Opole. Współpracuje jako fotoreporter z regionalnym dziennikiem na Opolszczyźnie oraz uczy fotografii w Brzegu. Interesuje się technikami dawnymi i alternatywnymi w fotografii. Pomysłodawca i organizator festiwalu fotografii otworkowej w Brzegu, konstruktor aparatów otworkowych. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Portugalii i na Ukrainie. Za cykl „Umierający cmentarz” otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii fotografii otworkowej na międzynarodowym konkursie „Then & Now 2018” w Gdyni.

„Odosobnienie” - to ciągle uzupełniany cykl fotografii wykonywanych camerą obscurą. Autor wybiera miejsca i przedmioty, które przywodzą na myśl stan fizycznego lub emocjonalnego odseparowania od ludzi lub otoczenia. Nieskrępowaną wolność widzenia zapewniają mu własnoręcznie zbudowane aparaty otworkowe. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom technicznym, dowolnie kształtuje obraz, wykorzystując np. różne kąty widzenia, winietowanie, przenikanie się obiektów, wielokrotną ekspozycję, rozmycie ruchu lub deformację perspektywy. Część zaprezentowanych fotografii to autoportrety.

Jakub Kaszuba - rocznik 73, zameldowany na stałe w Jaworznie. Wieczny student jaworznickiej „Szkoły Widzenia” prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka i członek LTF-u. Fotografia otworkowa jest jego sposobem na życie, ucieczką w magiczny świat fotografii, gdzie efekt końcowy jest do ostatniej chwili nieprzewidywalny. Ucieka w ten świat przy każdej okazji, choć przejście do niego nie jest łatwe - ma tylko 0,25 mm średnicy, ale warto się pomęczyć, by to wszystko zobaczyć i przeżyć. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

„Mali mieszkańcy dużego miasta” - zdjęcia do wystawy powstały dość spontanicznie podczas parodniowego pobytu we Wrocławiu. Nie jest rzeczą prostą zrobić zdjęcie krasnoludkowi przy użyciu kamery otworkowej. Najpierw takiego malucha musimy wytropić, nakłonić go do pozowania, dokonać pomiaru ekspozycji, ustawić aparat, odczekać odpowiedni czas ekspozycji i przy odrobinie szczęścia mamy krasnala sfotografowanego.

/Materiały prasowe/