Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

O brudzie i trudzie... kilka słów o historii prania

Start o godz. 17:00, trwa od 17 stycznia do 29 marca wstęp wolny

Wystawa "O brudzie i trudzie... kilka słów o historii prania" prezentuje narzędzia służące do utrzymywania czystości odzieży i bielizny – od najprostszych kijanek po elektryczną pralkę Franię.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Muzeum w Raciborzu

Racibórz, Gimnazjalna 1

Pranie i utrzymanie czystości bielizny należało dawniej do najcięższych prac domowych kobiet. Rewolucja techniczna z końca XIX w. przyniosła wiele zmian także w dziedzinie prania i prasowania. Postęp techniczny objął urządzenia pralnicze oraz środki emulgujące brud (mydła i proszki do prania).

Na ekspozycji zobaczyć można różnego rodzaju pralki – tary, pralki dzwonowe (ssąco-tłoczące), drewniane - klepkowe z napędem korbowym i wahadłowym. Z praniem nieodzownie kojarzone jest prasowanie i maglowanie. Na wystawie "O brudzie i trudzie... kilka słów o historii prania" znajdzie się kilkanaście rodzajów żelazek oraz magli i maglownic.

Oprócz eksponatów związanych z praniem i prasowaniem na wystawie znajdują się zabytkowe przedmioty służące do utrzymania higieny osobistej – balie, brzytwy, mydła. Wszystkie obiekty zabytkowe pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.

źródło: Muzeum w Raciborzu