Sobota, 20 października 2018

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Marsz ku pamięci

Start o godz. 10:00, trwa od 22 do 23 stycznia wstęp wolny

Co roku Wodzisław Śląski włącza się w obchody „Marszu Śmierci”, upamiętniającego tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego z 1945 roku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obchody 72. rocznicy tego wydarzenia trwać będą dwa dni. 22 stycznia, w niedzielne popołudnie, Jan Stolarz z piechurami zakończy symboliczny przemarsz z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, składając kwiaty i zapalając znicze przy tablicy upamiętniającej marsz na dworcu PKP. Towarzyszyć im będzie prezydent miasta Mieczysław Kieca. Dzień później, w poniedziałek 23 stycznia, miejskie uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej poległych w obozach zagłady podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskich. Modlić będziemy się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 10:00. Następnie o godz. 11:00 zorganizowany zostanie przejazd na ul. Ofiar Oświęcimskich, gdzie delegacje złożą kwiaty przy zbiorowym grobie 43 więźniów KL Auschwitz-Birkenau zamordowanych w styczniu 1945 roku.

Wydarzenie dla miasta Wodzisławia Śląskiego organizuje Wodzisławskie Centrum Kultury.

W styczniu 1945 roku z obozu KL Auschwitz w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonując 20 – 30 kilometrów, 22 stycznia kolumny dotarły do naszego miasta, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.