Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Halo! Rybnik: prezentacja Bractwa Kurkowego

Start 16.02.2019 o godz. 13:00 wstęp wolny

Punkt Informacji Miejskiej halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Działamy wspólnie - rybnickie organizacje pozarządowe”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Halo! Rybnik

Rybnik

W sobotę 16 lutego o godz. 13.00 rozpocznie się prezentacja Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika ukazująca rys historyczny stowarzyszenia, jego działalność współczesną i cele statutowe. O godz. 14.00 i 16.00 odbędą się prelekcje o broni historycznej oraz współczesnej. Wydarzeniu towarzyszy wystawa oręża.

Bractwo Kurkowe Miasta Rybnika, jest dobrowolnym, samorządnym stowarzyszeniem obywatelskim, którego cele działania określone zostały we wczesnym średniowieczu i wiązały się z obroną miasta przed najazdem, pożarem, pomorem i innymi tragicznymi zdarzeniami losowymi. Rybnickie Bractwo zostało powołane do życia przez obywateli miasta Rybnika w 1924 roku jednak II wojna światowa oraz rządy PRL przerwały jego działalność aż do czasu reaktywacji w 1995 roku.

Bractwo zrzesza w swoich szeregach obywateli dążących do poznania i kultywowania tradycji narodu i oręża polskiego, poznania i pielęgnowania historii i obyczajów Śląska, szczególnie zaś Rybnika i Ziemi Rybnickiej.

Współczesnym zadaniem Bractwa jest podtrzymanie oraz pielęgnowanie tradycji narodowej, budowanie świadomości narodowej a także zdolności obronnych państwa. Stowarzyszenie prowadzi działalność oświatową i wychowawczą w zakresie krzewienia kultury fizycznej oraz propagowania i rozwoju sportu strzeleckiego. Poza stroną sportowo-wychowawczą Bractwo prowadzi również działalność charytatywną. Poszczycić może się organizacją licznych zawodów sportowych rozgrywanych z broni historycznej, współczesnej bojowej oraz sportowej na własnej strzelnicy, organizacją widowisk historycznych a także działalnością edukacyjną w zakresie kultury i historii Ziemi Rybnickiej.

Do niewątpliwych osiągnięć w działalności Bractwa na rzecz społeczeństwa ziemi rybnickiej, było zorganizowanie i skuteczne przeprowadzenie przedsięwzięcia obywatelskiego "motocykl ratowniczy dla Rybnika", oraz wieloletnie zabiegi o uzupełnienie insygniów miejskich, które są symbolem dziejów wszystkich pokoleń rybniczan.

Przedstawiciele Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika zapraszają na spotkanie.